لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۳

نخست وزیر پاکستان درخواست از ارتش برای میانجیگری را تکذیب می کند


معترضین می خواهند نواز شریف کنار برود

نواز شریف نخست وزیر پاکستان گزارش هایی را که حاکی بود از فرمانده ارتش خواسته است بین او و رهبران اوپوزیسیون و معترضین میانجیگری کند، تکذیب کرده است.

آسوشیتدپرس می گوید شریف روز جمعه در پارلمان گفت نه او نه فرمانده هیچکدام نخواسته اند ارتش نقشی بعنوان میانجی ایفا کند، اما موافقت کرد ژنرال راحیل شریف با دو رهبر اوپوزیسیون ملاقات کند.

با این حال، سخنگوی ارتش پاکستان در توئیتر روشن ساخت دولت از فرمانده ارتش خواست در حل بحران نقشی بازی کند.

چندین روز است عمران خان ، سیاستمدار، و طاهر القادری، روحانی افراطی، جداگانه در مرکز اسلام آباد همراه با دهها هزار مخالف دولت اردو زده اند و از شریف می خواهند کنار برود.

او که تا وقتی در مقامش باقی باشد از مصونیت برخوردار است، علیرغم اعتراضات انبوه این درخواست را رد کرده است و آنرا با قانون اساسی مغایر می داند. چندین دور مذاکره بین اوپوزیسیون و نمایندگان دولت تا کنون نتیجه ای ببار نیاورده است.

روز پنجشنبه، فرمانده ارتش با خان و قادری ملاقات کرد و پس از آن آنها گفتند موافقت کردند ارتش در مذاکرات بیشتر با دولت بعنوان «میانجی و ضامن» نقش بازی کند.

خان گفت ژنرال راحیل مشرف همچنین به او گفت ارتش تحقیقات قضایی بی طرفانه درباره اتهامات تقلب در انتخابات را تضمین خواهد کرد، با این حال یادآور شد تا زمانی که نواز شریف در مقام نخست وزیری باقی باشد نمی تواند تحقیقات مستقل انجام گیرد.

ارتش پاکستان در حالی وارد صحنه سیاسی می شود که کشور دوره ای از حکومت دمکراتیک را تجربه می کند. انتخاب نواز شریف در سال گذشته، نخستین انتقال دمکراتیک قدرت از یک دولت برگزیده به دولت دیگری بود.

منتقدین بر این عقیده هستند که تصمیم شریف به محاکمه پرویز مشرف، رهبر آخرین کودتای نظامی و نخست وزیر سابق، به اتهام خیانت به کشور، و کوشش های او برای هدایت سیاست های پاکستان نسبت به هند و افغانستان، روابط با ارتش را تیره کرده است.

در حالی که احتمال نمی رود ارتش قدرت را در زمانی که پاکستان با چالش های اقتصادی، امنیتی و انرژی روبرو است در دست بگیرد، برخی از تحلیلگران می گویند امکان دارد برای سهیم شدن در امور مهم کشور، اعتراضات ضد دولتی را تشویق کند.

XS
SM
MD
LG