لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

نخست وزیر جدید پاکستان سوگند یاد کرد


عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان سوگند یاد کرد، این دومین انتقال صلح آمیز قدرت در تاریخ هفتاد ساله آن کشور محسوب می شود.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از ادای سوگند نخست وزیر پاکستان استقبال کرد. دراین بیانیه که روز شنبه ۲۷ مرداد انتشار یافت، ضمن تاکید بر روابط حیاتی میان آمریکا و پاکستان در هفت دهه اخیر به اشتیاق واشنگتن برای همکاری با دولت جدید غیرنظامی در پاکستان جهت پیشبرد صلح و پیشرفت اقتصادی در منطقه آسیای جنوب غربی اشاره شده است.

مراسم سوگند نخست وزیرجدید پاکستان در حضورعالی ترین مقام های کشوری و نظامی و توسط مامون حسین، رئیس جمهوری پاکستان اجرا شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت: «سوگند می خورم که به عنوان نخست وزیر پاکستان وظایفم را در نهایت صداقت و مطابق با قانون اساسی کشور و شرع مقدس اسلام، و با حفظ منافع ملی، تمامیت ارضی و استقلال جمهوری اسلامی پاکستان انجام دهم.»

یک روز پیش از آن مجلس پاکستان که ۳۲۴ کرسی دارد، عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف را به عنوان بیست و یکمین نخست وزیر آن کشور انتخاب کرده بود.

حزب عوامگرای تحریک انصاف در آخرین انتخابات پاکستان که ۲۵ روز پیش برگزار شد، ۱۷۶ کرسی بدست آورد، اما نتوانست اکثریت را کسب کند.

شعار اصلی عمران خان در طول مدت مبارزات سیاسی اش مبارزه با فساد بود.

عمران خان گفته بود: «فسادی که گریبانگیر پاکستان شده تنها زمانی نابود می شود که نهادهای مبارزه با آن به قدرت برسند. با افزایش بودجه و اختیارات قانونی نهاد بازرسی و حسابرسی می توان با قدرتمندان فاسدی مانند نواز شریف به نحو موثری مبارزه کرد.»

حزب مسلم لیگ شاخه نواز به رهبری نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان با کسب ۹۶ کرسی در انتخابات با شکست سختی روبرو شد.

عمران خان قهرمان سابق کریکت پاکستان است که ۲۲ سال پیش وارد سیاست شد، و در انتخابات چهار سال پیش تنها ۲۰ درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

اما سال گذشته دادگاه عالی پاکستان نواز شریف نخست وزیر وقت آن کشور را به جرم فساد از شرکت در انتخابات محروم و به ده سال زندان محکوم کرد، این وقایع به پیروزی عمران خان کمک بزرگی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG