لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

مایک پمپئو این هفته به پاکستان می‌رود


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور، روز چهارشنبه از پاکستان دیدن می کنند.

وزارت دفاع آمریکا در آستانه این دیدار رسمی، کمک ۳۰۰ میلیون دلاری واشنگتن به اسلام‌آباد را قطع کرد. تحلیلگران می گویند این اقدام، دولت جدید پاکستان را تحت فشار ویژه ای گذاشته است.

وزارت دفاع آمریکا می گوید راهبرد دولت ترامپ برای «افغانستان و جنوب آسیا» که اولین هدف آن برقراری صلحی پایدار در افغانستان است، سال گذشته اعلام شد، و قطع ۳۰۰ میلیون دلار از بسته کمک های مالی آمریکا به پاکستان به دلیل بی تفاوتی آشکار اسلام‌آباد در فشار به رهبری طالبان در افغانستان اتخاذ شده است.

کمتر از یک ماه از انتخاب عمران خان به نخست وزیری پاکستان می‌گذرد، و شاشانگ جوشی، یکی از تحلیلگران «اندیشکده نیروهای مسلح سلطنتی در بریتانیا» می‌گوید که قطع کمک‌های آمریکا آقای خان را با مشکل بزرگی روبرو می‌کند.

شاشانگ جوشی می‌گوید: «می‌دانیم که روابط پاکستان با چین اخیراً توسعه زیادی یافته و پکن میلیاردها دلار در پروژه‌های پاکستان و آنچه کریدور اقتصادی چین – پاکستان خوانده می شود، سرمایه‌گذاری کرده است. پاکستان اقدماتی برای سرکوب لانه‌های طالبان در استان‌های مرزی با افغانستان انجام داده و پایگاه‌هایی برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در اختیار آمریکا گذاشته است. البته برقراری صلح در افغانستان نیاز به تلاش بیشتر پاکستان دارد، اما قطع کامل کمک‌های واشنگتن به اسلام آباد ممکن است دولت جدید پاکستان را بیشتر به دامن چین بیاندازد.»

وزیر خارجه آمریکا در سفر روز چهارشنبه به پاکستان ریاست بلندپایه‌ترین هیات آمریکا را بر عهده دارد که از زمان به قدرت رسیدن عمران خان از اسلام آباد دیدن می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG