لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

آمریکا کمک ۳۰۰ میلیون دلاری به پاکستان را لغو کرد


ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون
ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون

ایالات متحده آمریکا ارسال میلیون‌ها دلار کمک به پاکستان را به خاطر آنچه ادامه خودداری آن کشور از مبارزه جدی‌تر با پیکارجویان پناه گرفته در پاکستان خواند، متوقف می‌کند.

واشنگتن اعلام کرد ۳۰۰ میلیون دلار کمک به پاکستان را قطع می‌کند، چون اسلام آباد از اقدام قاطع علیه شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی که در خاک آن کشور پناه گرفته‌اند، امتناع می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در اولین روز سال جاری میلادی در یک پیام توئیتری نوشته بود که ایالات متحده در پانزده سال اخیر بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده و در ازای آن چیزی غیر از دروغ و فریب عایدش نشده است. آقای ترامپ در این توییت پاکستان را به تامین پناهگاه امن برای شبه نظامیان و تروریست‌هایی متهم کرد که آمریکا در افغانستان با آنها در نبرد است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی اعلام استراتژی ایالات متحده در افغانستان نیز بر ضرورت تغییر رویکرد آمریکا در قبال پاکستان تاکید کرده بود.

او گفته بود: «ستون بعدی استراتژی جدید ما تغییر رویکرد و رفتارمان با پاکستان است. ما دیگر نمی‌توانیم در قبال پناه دادن پاکستان به گروه های تروریستی ساکت بمانیم»

پاکستان اما ادعا می کند خود قربانی تروریسم است و تلفات و زیان های سنگینی در مبارزه با شبه نظامیان متحمل شده است.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کرده است که قصد دارد ۳۰۰ میلیون دلاری را که از محل قطع کمک های مالی و نظامی به پاکستان باقی مانده، صرف الویت‌های دیگر کند.

قطع کمک‌های ایالات متحده به پاکستان باید به تایید کنگره آمریکا برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG