لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

نخست‌وزیر پاکستان: پارلمان برای برگزاری انتخابات سراسری منحل شود


شهباز شریف
شهباز شریف

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، اعلام کرد که به رئیس جمهوری این کشور توصیه خواهد کرد پارلمان را منحل کند و زمینه را برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دوره پنج ساله پارلمان قرار است روز ۲۱ مرداد به پایان برسد، اما با توصیه نخست وزیر، سه روز زودتر منحل می‌شود.

آقای شریف به خطاب به اعضای پارلمان پاکستان گفت: «امشب به رئیس جمهور توصیه می‌کنم که پارلمان را منحل کند.»

او افزود که از روز پنجشنبه، نوزدهم مرداد، گفتگو با رهبر مخالفان را آغاز خواهد کرد تا یک تن از نامزدهای هر دو طرف برای سمت نخست‌وزیر موقت انتخاب شود.

توصیه نواز شریف باید ابتدا توسط عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان، تأیید و سپس، انتخابات ظرف ۹۰ روز تحت نظارت یک دولت موقت برگزار شود.

با این همه، از آنجا که کمیسیون انتخابات تصمیم دارد بر اساس یک سرشماری جدید، حوزه‌بندی صدها حوزه انتخابیه را تغییر دهد، رأی‌گیری ممکن است چندین ماه به تعویق بیفتد.

تحلیل‌گران گفته‌اند هر گونه تأخیر در انتخابات می‌تواند خشم عمومی را برانگیزد و بر بی‌ثباتی در آن کشور مجهز به سلاح هسته‌ای بیفزاید.

در آخرین انتخابات سراسری پاکستان که در تیر ۱۳۹۷ برگزار شد، حزب عمران خان، قهرمان پیشین کریکت که سر از سیاست در آورد، پیروز شد و او چند روز بعد به عنوان نخست‌وزیر سوگند یاد کرد.

از سال گذشته میلادی که عمران خان با رأی عدم اعتماد پارلمان، از سمت نخست‌وزیری برکنار شد، آشوب‌های سیاسی در پاکستان بالا گرفت و نگرانی در مورد ثبات آن کشور افزایش یافت.

او پس از برکناری، در یک پرونده اختلاس محکوم شد و به زندان افتاد، و برای پنج سال از شرکت در انتخابات منع شد.

عمران خان، ارتش قدرتمند پاکستان را متهم به برکناری خود کرده است اما فرماندهان ارتش این اتهام را رد می‌کنند.

پاکستان از زمانی که شهباز شریف جایگزین عمران خان شد، با اقتصاد ضعیف و تورم بالا دست به گریبان بوده است، چون دولت برای تأمین بودجه از صندوق بین‌المللی پول، ناگزیر شد «اصلاحات اقتصادی» گسترده‌ای را در این کشور به اجرا بگذارد.

به نوشته رویترز، علاوه بر مسائل حقوقی که در صورت تأخیر در رأی گیری ممکن است به وجود بیاید، حاشیه نشینی عمران خان که بر اساس نظرسنجی‌ها محبوب‌ترین رهبر پاکستان است، اعتبار انتخابات را مورد تردید قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG