لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

پاکستان جاده تدارکاتی ناتو برای عملیات علیه طالبان در افغانستان را بست


پاکستان جاده تدارکاتی ناتو برای عملیات علیه طالبان در افغانستان را بست. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱
پاکستان جاده تدارکاتی ناتو برای عملیات علیه طالبان در افغانستان را بست. ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱

مقامات پاکستان می گویند هلی کوپترهای ناتو از افغانستان سحرگاه امروز، شنبه، با حمله به دو پاسگاه بازرسی نظامی در شمال غربی پاکستان دست کم ۲۶ سرباز را کشتند و ۱۴ سرباز ديگر را مجروح کردند.

پاکستان به فاصله چند ساعت در اقدامی تلافی جویانه هر دو گذرگاه مرزی اش با افغانستان را بست، و عملا کاروان های تدارکاتی ناتو را که راهی افغانستان فاقد دسترسی به دریا بودند، در خاک خود متوقف ساخته است. رهبران ارشد نظامی و غیر نظامی پاکستان شنبه شب برای تبادل نظر و بررسی در باره این واقعه تشکیل جلسه دادند.

یک سخنگوی نظامی پاکستان حمله سحرگاهی به پاسگاه روستای ثلاله در ناحیه ناآرام ایلی ماهمند در نزدیکی مرز افغانستان را حمله ای بی دلیل و دور از انتظار توصیف کرد. مقامات می گویند قریب ۴۰ سرباز در این پاسگاه مستقر بودند.

مقامات ناتو می گویند از واقعه با خبرند و در باره آن تحقيق می کنند.

ژنرال جان آلن فرمانده آمريکائی ناتو در افغانستان ضمن تسلیت به خانواده ها و بستگان نیروهای امنیتی پاکستان که در حملات کشته شدند در موردمجروحین نیز ابراز تاسف و همدردی کرده است.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان به وزارت امورخارجه دستور داده است به شدیدترین وجه ممکن به ناتو و آمريکا اعتراض کند.

فردوس عشیق عوان وزیر اطلاعات به خبرنگاران گفت پاکستان نمی تواند چنین اقداماتی را تحمل کند.

مقامات آمريکائی از آن ناحیه ایل نشین پاکستان به عنوان فراهم کننده مامن برای طالبان نام می برند که ده سال است در افغانستان با نیروهای آمريکائی می جنگد.

حمله امروز هلی کوپترها مصادف با حمله ای مشابه در سال گذشته در عملیاتی کمتر مرگبار توسط هلی کوپترهای آمريکائی بود که به کشته شدن اشتباهی دو سرباز پاکستانی بجای شورشیان در نزدیکی مرز با افغانستان منجر شد. پاکستان به آن حمله با بستن یکی از گذرگاه های مرزی اش به روی کاروان های تدارکاتی ناتو واکنش نشان داد و تا یک هفته بعد که آمريکا معذرت خواست گذرگاه را بسته نگاه داشت.

مناسبات میان واشنگتن و اسلام آباد از ماه مه که کماندوهای آمريکائی اوسامه بن لادن رهبر القاعده را پس از سالها اختفا در یک شهرک نظامی پاکستان کشتند، سرد باقی مانده است.
پاکستان از اینکه پیش از حمله با خبر نشده بود عصبانی است و حمله را نقض حاکمیت و تمامت ارضی خود می داند.

XS
SM
MD
LG