لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

اعتراض پاکستانی ها به تعيين جايزه برای دستگيری بنيانگذار لشکر طيبه


اعتراض پاکستانی ها به تعيين جايزه برای دستگيری بنيانگذار لشکر طيبه
اعتراض پاکستانی ها به تعيين جايزه برای دستگيری بنيانگذار لشکر طيبه

در پاکستان، معترضين روز جمعه در تظاهراتی خيابانی در سراسر کشور اقدام آمريکا را برای تعيين يک پاداش ۱۰ ميليون دلاری جهت اطلاعاتی که منجر به دستگيری يا محکوميت حافظ محمد سعيد شود، محکوم کردند.

سعيد، گروه افراطی لشکر طيبه را که متهم به سازماندهی حمله تروريستی سال ۲۰۰۸ در شهر مومبای، مرکز مالی هند و محاصره آن است، تاسيس کرد؛ در آن واقعه ۱۶۶ تن، از جمله ۶ آمريکايی کشته شدند.

روز جمعه صدها فعال اسلامگرا در اسلام آباد، پايتخت پاکستان، و در پيشاور، در شمال غربی، تظاهراتی برپا کردند.

اعضای شورای دفاع پاکستان، اتحاديه ای از گروه های راستگرا، مذهبی و افراطی، نيز در شهرهای لاهور و مظفرآباد دست به اعتراض زدند؛ عليه آمريکا شعار دادند و از سعيد حمايت کردند.

يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان، روز پنجشنبه از تصميم آمريکا انتقاد کرد، و گفت آمريکا بايد پيش از چنين اقدامی پاکستان را آگاه می ساخت، زيرا مدرک قاطعی عليه سعيد وجود ندارد. گيلانی اظهار نظر کرد که اينگونه پيام های منفی فقط موجب افزايش بی اعتمادی بين دو کشور خواهد شد.

شيخ سعيد آزادانه در پاکستان فعاليت می کند، در برنامه های تلويزيونی ظاهر می شود و در گردهمايی عمومی، که در آنها از آمريکا انتقاد می کند، سخن می گويد. او در ماه های اخير با استفاده از موقعيت خود در ميان گروه های دست راستی به هدايت يک حرکت اعتراضی عليه بازگشايی مسير زمينی تدارکاتی برای نيروهای ناتو در افغانستان، استفاده کرد.

اين مسير در پی حمله اشتباهی هوايی ناتو در نوامبر گذشته که ۲۴ سرباز پاکستانی را کشت، بسته شد.

در حال حاضر، پارلمان پاکستان سرگرم بررسی چارچوب جديدی برای مناسبات با آمريکا است.

XS
SM
MD
LG