لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

کشف «شبکه پول‌شویی» مرتبط با ایران در پاکستان؛ رابط نماینده سابق آیت‌الله خامنه‌ای «زندانی»‌ است


روزنامه سعودی «عرب نیوز» در گزارشی می‌گوید که اسناد دادگاهی در پاکستان که بازرسان پاکستانی به تازگی ارائه کرده‌اند نشان می دهد که یک شبکه پولشویی در پاکستان «مقدار هنگفتی» پول ظاهرا غیرقانونی را به ایران منتقل کرده است که نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در پاکستان نیز در میان دریافت کنندگان این مبالغ بوده است.

عرب نیوز می‌نویسد که «گزارش‌های تحقیقاتی» و چت‌های واتس‌اپ که توسط این رسانه مشاهده شده و «توسط مقامات امنیتی تأیید شده‌اند»، نشان می‌دهند که اعضای این شبکه در هفت سال گذشته بین پاکستان، ایران و عراق فعالیت داشته‌اند.

یک برگه اتهامات به تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۲، که توسط آژانس تحقیقات فدرال به یک دادگاه کراچی ارسال شده است، می‌گوید که «در بررسی دقیق مشخص شد که مقدار هنگفتی ارز خارجی از طریق معاملات غیرقانونی هوندی (معاملات شفاهی رایج در جنوب آسیا)/حواله» به داخل و خارج پاکستان ارسال شده است.»

به نوشته عرب نیوز حواله و هوندی هر دو در پاکستان غیرقانونی هستند.

طبق این گزارش، این شبکه از گروهی از زائرانی که به شهرهای نجف در عراق و قم در ایران سفر می کردند نیز برای قاچاق پول استفاده می کردند.

عرب نیوز می‌گوید که تحقیقات در مورد این شبکه پولشویی پس از آن آغاز شد که پلیس در کراچی چندین عضو یک گروه شبه نظامی تحت حمایت ایران، تیپ زینبیون، را در دسامبر ۲۰۲۰ و ژانویه ۲۰۲۱ دستگیر کرد.

یکی از دریافت کنندگان این انتقال، بر اساس برگه اتهام، ابوالفضل بهاءالدینی، نماینده سابق آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پاکستان بود.

ولی فقیه در تمام استان‌های ایران، دانشگاه ها، برخی ادارات دولتی و همچنین کشورهایی مانند پاکستان که جوامع شیعه در آن حضور دارند، نمایندگانی را برای خود تعیین کرده است.

بر اساس اسناد آژانس تحقیقات فدرال پاکستان، بهاءالدینی از مظنون اصلی پرونده که از او به نام «علی رضا» یاد شده است، پول دریافت کرده است.

طبق این گزارش رضا یکی از ۱۳ نفری بود که در جریان یورش‌ها در کراچی در ژانویه امسال به اتهام پولشویی و «ارتباط با یک سازمان اطلاعاتی خارجی» دستگیر شدند.

اظهارات او منجر به دستگیری شخص دیگری به نام «سید وصال حیدر نقوی»، یکی از مقامات دولتی شد که به گفته وی از دستیاران بهاالدینی بود.

در برگه اتهامات آژانس تحقیقات فدرال پاکستان آمده است: «متهم علی رضا، همچنین فاش کرد که او ماهانه ۲۰۰ هزار دلار به ابوالفضل بهاءالدینی، از طریق نماینده او، سید وصال حیدر نقوی پرداخت می‌کرد.» به نوشته عرب نیوز این سند مشخص نکرده است که این پول برای چه مدت پرداخت می‌شد.

یک منبع در ایران به عرب نیوز گفته است که بهاءالدینی پیشتر پاکستان را ترک کرده است و به احتمال زیاد خروج او بین اوت ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ صورت گرفته است.

این گزارش می‌گوید که آژانس تحقیقات فدرال همچنین تخمین می‌زند که حدود ۳۰.۸ میلیون روپیه معادل ۱۶هزار و ۴۰۰ دلار به یک شبکه تلویزیونی محلی پاکستان و ‍‍۱ میلیون روپیه نیز به یک مدرسه دینی مستقر در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، متعلق به یک رهبر یک حزب سیاسی مذهبی داده شده است.

در برگه اتهامات آمده است که نقوی «مبلغ هنگفتی را به شکل دلار از طریق معاملات غیرقانونی حواله به ایران فرستاده است.»

عرب نیوز می‌گوید که گزارش‌ها و چت‌های واتس‌اپ که به بررسی این رسانه سعودی رسیده است، نشان می‌دهد که اعضای این شبکه در هفت سال گذشته بین پاکستان، ایران و عراق فعالیت داشته‌اند.

این گزارش می‌گوید که رضا و نقوی هر دو پس از آنکه دادگاه درخواستشان برای آزادی با وثيقه را رد کرد، همچنان در بازداشت هستند. تحقیقات درباره پرونده همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG