لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

چهار کشور به فهرست خاکستری «گروه ویژه اقدام مالی» اضافه شدند؛ ایران همچنان در لیست سیاه


نشست گروه ویژه اقدام مالی - آرشیو
نشست گروه ویژه اقدام مالی - آرشیو

یک نهاد بین‌المللی که حمایت مالی از تروریسم در سراسر جهان را رصد می‌کند، کره شمالی و ایران را به عنوان تنها کشورهای باقی مانده در فهرست سیاه خود نگه داشت، اما چهار کشور دیگر را به فهرست نظارت ویژه خود اضافه کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس گروه ویژه اقدام مالی یا اف‌ای‌تی‌اف، روز پنجشنبه ۷ اسفند اعلام کرد مراکش، بورکینافاسو، سنگال، و جزایر کیمن در نشست عمومی این هفته آن نهاد به فهرست کشورهای تحت نظر اضافه شدند.

به گفته مارکوس پلیر، پاکستان با وجود پیشرفت‌هایی که در همکاری با گروه ویژه اقدام مالی در راستای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در جهان داشته است، با این حال در این فهرست به اصطلاح خاکستری باقی مانده است.

کشورهایی با ریسک بالا در فهرست نظارت ویژه یا خاکستری این نهاد بین‌المللی قرار می‌گیرند و کشورهایی که قوانین مربوطه را به اجرا نمی‌گذارند و فعالیت‌های بانکی و مالی آنها شفاف نیست، در فهرست سیاه گروه جای خواهند گرفت.

ایران و کره شمالی تنها کشورهایی هستند که نام آنها در فهرست سیاه قرار دارد. کشورهای این فهرست پرخطر هستند و بانک‌ها و موسسات مالی جهان برای کار کردن با آنها احتیاط می‌کنند و در مواردی حتی از تعامل با آنها صرف نظر می‌کنند.

پس از آن که به رغم فرصت هجده ماهه داده شده، جمهوری اسلامی از تصویب دو لایحه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم خودداری کرد، گروه ویژه اقدام مالی دوم اسفند سال گذشته ایران را بار دیگر در فهرست سیاه خود قرار داد.

XS
SM
MD
LG