لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

پاکستان اتهام دخالت در وقایع مومبای را رد کرد


پاکستان اتهام هند را به آن کشور مبنی بر داشتن نقش در حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ در مومبای (بمبئی) هند، رد کرده است. طی این حملات، ۱۶۶ تن جان باختند.
جلیل عباس جیلانی؛ وزیر امورخارجۀ پاکستان روز پنج شنبه این اتهام را رد کرد. وی در پی مذاکرات دوروزۀ خود با همتای هندی اش رانجان ماتهای، در این خصوص موضع گرفت و منکر این اتهامات شد.

روز چهارشنبه، وزیر کشور هند گفت که به رغم آنکه این حادثۀ تروریستی در مومبای رخ داده، اتاق فرمان این حمله - پیش از و حتی در جریان- حمله، در پاکستان بوده است. او دولت پاکستان را به حمایت از این حملات متهم کرد.

اوایل هفتۀ جاری، جیلانی وعده داد که از نبرد هند علیه تروریسم حمایت کند و از دهلی نیز خواست تا اطلاعات خود را در خصوص مظنون اصلی این حملات در اختیار پاکستان بگذارد. این مظنون می گوید حملات تروریستی در پاکستان برنامه ریزی شده اند و دولت آن کشور نیز حامی آنها بوده است.

هند هفتۀ گذشته متهم این حملۀ تروریستی را دستگیر کرد. گزارشها حاکی از آن است که ذبیح الدین انصاری- که به نام ابوجندل نیز شناخته شده- می گوید که وی به همراه بنیانگذار گروه ستیزه جوی لشکر طیبه به هنگام این حادثۀ تازۀ تروریستی در کراچی در یکی ا ز اتاقهای فرمان بوده اند.
هند لشکر طیبه را به هدایت حملات بمبئی متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG