لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

نخست وزیر هند: عاملان بمب گذاری در مومبای مجازات خواهند شد


پلیس، محل یکی از انفجارها را در محله ای به نام زواری بازار در مومبای بررسی می کند. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱
پلیس، محل یکی از انفجارها را در محله ای به نام زواری بازار در مومبای بررسی می کند. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱

مقام های ارشد هند در حالی که با خشم و اندوه عمومی در پی انفجار سه بمب در مومبای روبرو هستند، از اقدام های امنیتی دولت در آنجا دفاع می کنند. در انفجارهای پیاپی در روز چهارشنبه دست کم ۱۷ تن جان سپردند و ۱۳۳ نفر زخمی شدند.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند روز پنجشنبه وارد مومبای شد و گفت مقام های امنیتی برای تعقیب مسئولان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

وزیر کشور هند روز پنجشنبه گفت پلیس درباره همه گروه های متخاصم تحقیق می کند. سازمان های اطلاعاتی پیش از انفجارها هیچ هشداری دریافت نکرده بودند. کسی نیز مسئولیت بمب گذاری ها را بر عهده نگرفته است. پلیس در تلاش برای پی بردن به آنچه اتفاق افتاد، تصویرهای تلویزیونی مدار بسته را بررسی می کند. روز چهارشنبه دو انفجار در جنوب بمبئی و یکی در مرکز شهر به فاصله ۲۰ دقیقه، زمانی که مردم از کار به خانه هایشان باز می گشتند، رخ داد.

وزیر کشور گفت دولت بر این عقیده است که انفجارها یک «حمله تروریستی هماهنگ» بوده است. وی روز پنجشنبه از سه محل انفجار بازدید کرد و برای عیادت از مجروحین به یک بیمارستان محلی رفت.وزارت کشور هند دستور داده است بر تدابیر امنیتی در سراسر کشور افزوده شود. پلیس معتقد است ابزار انفجاری به نام «آی ای دی» عامل انفجارها بوده است. دو انفجار با خودروها بمب گذاری شده انجام گرفت اما سومین انفجار در یک پست کنترل برق رخ داد. مقام های رسمی می گویند مسئول انفجارها از نیترات آمونیوم برای ساختن بمب ها استفاده کرده است.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند این حمله را به شدت محکوم کرده است. پاکستان نیز این واقعه را محکوم کرد. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا انفجارها را «حمله های گستاخانه» نامید و قول داد از تلاش های هند برای یافتن مسئولان و مجازات آنان حمایت کند. بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز این حادثه را به دولت ،و بازماندگان حادثه تسلیت گفت و اظهار داشت هیچ چیزی نمی تواند «خشونت بی محابا علیه غیرنظامیان» را توجیه کند.

XS
SM
MD
LG