لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

متهمان حمله به مدرسه در پاکستان به مرگ محکوم شدند


دادگاه‌های نظامی پاکستان ۷ پیکارجوی اسلامگرا را به مرگ محکوم کرده‌اند. آنها به مشارکت در رشته حملاتی متهم بودند؛ از جمله حمله به یک مدرسه‌ که منجر به کشته شدن ۱۵۰ نفر شد.

دادگاه‌های نظامی پاکستان هفت پیکارجوی اسلامی را به مرگ محکوم کرده‌اند. آنها به مشارکت در سلسله حملاتی متهم بودند از جمله حمله به مدرسه‌ای که در جریان آن بیش از ۱۵۰ تن کشته شدند.

اسوشیتدپرس به نقل از بیانیه نظامی که روز پنجشنبه صادر شد می‌گوید یک پیکارجوی دیگر نیز به زندان ابد محکوم شد. شش نفر عضو گروه «جماعت توحید والجهاد» هستند، در حالی که دو نفر دیگر به طالبان پاکستانی و جیش محمد تعلق دارند.

هنوز مشخص نیست احکام فوق چه وقت اجرا خواهد شد.

جماعت توحید والجهاد در اواخر دهه ۱۹۹۰ توسط ابو مصعب الزرقاوی تأسیس شد که بعدا رهبری شاخه القاعده در عراق را بر عهده گرفت. او در حمله هوایی آمریکا در سال ۲۰۰۶ کشته شد.

ارتش پاکستان می‌گوید مردان متعلق به توحید والجهاد نقش عمده‌ای در حمله به مدرسه، که توسط ارتش اداره می‌شد بازی کردند اما طالبان پاکستانی مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

حمله به مدرسه در پیشاور که تمامی قربانیانش دانش‌آموزان بودند مردم پاکستان را متأثر کرد و موجب شد دولت صدور احکام اعدام‌ را از سربگیرد. حکم اعدام از سال ۲۰۰۸ متوقف شده بود. پارلمان پاکستان سپس قانون اساسی را اصلاح کرد که به دادگاه‌های نظامی اجازه می‌دهد غیرنظامیان را در موارد تروریستی محاکمه کند.

ارتش گفت محاکمات عادلانه بود و متهمان می‌توانند از احکام صادره استیناف بخواهند.

XS
SM
MD
LG