لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

پاکستان برق بیشتری از ایران خریداری می‌کند


یک برج انتقال برق در بندر کراچی پاکستان - عکس از آرشیو رویترز
یک برج انتقال برق در بندر کراچی پاکستان - عکس از آرشیو رویترز

وزارت دارایی پاکستان روز سه‌شنبه هفدهم مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که برق بیشتری از ایران خریداری خواهد کرد. این در شرایطی است که روزانه گزارش‌هایی از کمبود و قطع برق در مناطق مختلف ایران منتشر می‌شود.

تصمیم به خرید بیشتر برق از ایران در کمیته هماهنگی اقتصادی به ریاست محمد اسحاق دار، وزیر دارایی پاکستان، اتخاذ شده است.

پاکستان برای تأمین برق مورد نیاز در مناطق مرزی خود، به ویژه برای پروژه‌های توسعه تحت حمایت چین در بندر گواتر، قراردادهایی با تهران بسته است.

پیشنهاد خرید برق از ایران، یک هفته پس از سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به اسلام‌آباد مطرح شد.

وزارت دارایی پاکستان جزئیاتی از مقدار یا شرایط و ضوابط خرید جدید برق از ایران ارائه نکرده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا هم روز سه‌شنبه در این مورد نوشت که این خرید، تازه‌ترین اقدام برای گسترش همکاری‌های دوجانبه پاکستان با جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی است.

ایرنا اشاره کرد که در کمیته هماهنگی اقتصادی، قرارداد جدید با شرکت توانیر ایران برای خرید ۱۰۴ مگاوات برق مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن، اعضای کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان با اعلام توافق با طرح جدید خرید برق از ایران، اصلاحیه‌ در قرارداد موجود میان دو کشور در خصوص تمدید تعرفه انتقال ۱۰۴ مگاوات برق از جکیگور به مند (از ۱ ژانویه ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴) و همچنین قرار ۱۰۰ مگاوات خط انتقال برق پولان-گبد (از ۱۶ مارس ۲۰۲۳ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴، فروردین ۱۴۰۲ تا مهر ۱۴۰۳) را تصویب کردند.

بر اساس این گزارش، بهره‌برداری از خط انتقال برق پولان-گبد و همزمان، نخستین بازارچه مرزی ایران در «پیشین» سیستان و بلوچستان با پاکستان روز ۲۸ اردیبهشت امسال توسط ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در نقطه مشترک مرزی دو کشور به بهره‌برداری رسید.

XS
SM
MD
LG