لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

١٩کشته در تظاهرات پاکستان علیه «اهانت به اسلام»


شهرهای مختلف در پاکستان، صحنه برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز علیه ویدیوئی است که معترضین آن را توهین به پیامبر اسلام می دانند.

ایستگاه تلویزیونی «ای آر وای» پاکستان می گوید یکی از کارکنانش امروز، جمعه، در شهر پیشاور، در شمال شرقی کشور، در جریان شلیک پلیس به معترضینی که یک سینما را به آتش کشیده بودند کشته شده است. دست کم ۱۱ نفر نیز در این خشونت زخمی شده اند.

اسلام آباد، پایتخت پاکستان، و شهر های لاهور و کراچی نیز صحنه زدوخورد پلیس و معترضین بود. دست کم ١٩ نفر در زدوخوردهائی که میان معترضین و نیروهای امنیتی، از جمله افراد پلیس رخ داد، کشته شدند.

در لاهور، معترضین آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و سلمان رشدی نویسنده کتاب آیه های شیطانی را تقبیح و محکوم کردند.

دولت پاکستان تعطیل عمومی جمعه امروز را روز ابراز عشق و علاقه به پیامبر اسلام اعلام کرده بود و پلیس نیز از تظاهرکنندگان خواسته بود اعتراض های خود را به گونه ای مسالمت آمیز انجام دهند.

هند، سری لانکا، بنگلادش و عراق نیز امروز صحنه اعتراض ها به ویدیو «بی گناهی مسلمانان» بود.


ریچارد هوگلاند، دیپلمات آمریکائی، امروز با مقامات وزارت امورخارجه پاکستان ملاقات کرد تا درباره ویدیوی جنجال برانگیز تبادل نظر کند.

هوگلاند بر موضع آمریکا در تقبیح و محکوم کردن ویدیو تاکید گذاشت و یادآور شد که دولت آمریکا هیچ نقشی در مورد این ویدیو نداشته است. وی گفت این ویدیو منعکس کننده ارزش های آمریکائی نیست.

رسانه ها در پاکستان می گویند دولت از ارتش خواستار محافظت از محله دیپلماتیک اسلام آباد شده است که انتظار می رفت صحنه یک راه پیمائی ۱۵ هزار نفری باشد.

پاکستان ارائه خدمات مربوط به تلفن های همراه را در ۱۵ شهر از جمله در اسلام آباد و شهر شرقی لاهور قطع کرده است.

ویدیوی کم خرج اینترنتی را یک فیلم ساز ضد اسلام در ایالت کالیفرنیای آمریکا تهیه کرده است.

این ویدیو هفته گذشته نخست در قاهره موجی از اعتراض برانگیخت و بعد به بنغازی لیبی کشیده شد، که صحنه کشته شدن کریستوفر استیون، سفیر آمریکا و سه کارمند دیگر سفارت آمریکا بود. پس از آن اعتراض های ضد آمریکائی تا اندونزی نیز کشیده شد.

سفارت آمریکا در پاکستان اطلاعیه هائی از تلویزیون پاکستان پخش می کند که حاوی اظهارات پرزیدنت اوباما در تقبیح و محکوم کردن ویدیو است.

رجا پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان امروز گفت کشور در برگزاری اعتراضی مسالمت آمیز و عاری از هرگونه عامل منجر به وارد شدن آسیب و صدمه به جان و مال مردم مسئولیتی دستجمعی دارد.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید پلیس در پاریس دو تظاهرات ضد آمریکائی را که برای روز شنبه تدارک دیده شده بود ممنوع اعلام کرده است. هفته نامه فرانسوی harlie Hebdo روز چهارشنبه کاریکاتورهائی از حضرت محمد را چاپ کرد که بعضی از آنها او را برهنه نشان می داد.

دولت فرانسه در واکنش به این اقدام مجله اعلام کرد سفارتخانه ها، کنسولگری ها و مراکز فرهنگی اش را روز جمعه در ۲۰ کشور در قالب تدابیری پیشگیرانه می بندد.
XS
SM
MD
LG