لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

تظاهرات در پاکستان در اعتراض به «اهانت به اسلام»


امروز در پیشاور، واقع در شمال غربی پاکستان، معترضین به یک ویدیو اهانت آمیز به پیامبر اسلام به خیابان ها ریختند و یک سینما را آتش زدند. دست کم یکی از معترضین در در جریان زدوخورد با پلیس زخمی شد.

اندکی پیشتر نیز گروهی کوچک از معترضین در لاهور در مقابل مجمع قانون گذاری ایالتی پنجاب علیه آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و سلمان رشدی شعار سر دادند.

رسانه ها در پاکستان می گویند انتظار می رود حدود ۱۵۰۰ نفر نیز در خیابان های اطراف محله دیپلماتیک در اسلام آباد راه پیمائی کنند. دولت از ارتش خواستار حفاظت از این محله دیپلماتیک شده است.

در این میان، مقامات پاکستان در اقدامی پیشگیرانه، خدمات تلفن همراه در شهرهای بزرگ را به دلیل احتمال گسترش تظاهرات قطع کرده اند.

پاکستان امروز جمعه را روز ابراز عشق و علاقه به پیامبر اسلام اعلام کرده است، و پلیس از تظاهرکنندگان خواسته است اعتراض خود را به گونه ای مسالمت آمیز انجام دهند.

رجا پرویز اشرف، نخست وزیر پاکستان، امروز گفت کشور در برگزاری اعتراضی مسالمت آمیز مسئولیت دستجمعی دارد.

پخش یک ویدیو اینترنتی که محتوای آن ضد اسلام است، در هفته گذشته موجی از اعتراض را در برخی از کشورهای مسلمان برانگیخته است.

هفته نامه فرانسوی چارلی هبدو نیز روز چهارشنبه کاریکاتورهائی از حضرت محمد چاپ کرد که بعضی از آنها او را برهنه نشان می داد. این کاریکاتورها نیز واکنش شماری از مسلمانان را در پی داشته است.

دولت فرانسه اعلام کرد سفارتخانه ها، کنسولگری ها و مراکز فرهنگی اش را در روز جمعه در ۲۰ کشور در قالب تدابیری پیشگیرانه می بندد.
XS
SM
MD
LG