لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۶

تهدید طالبان به بمب گذاری انتحاری روز انتخابات


وقوع چند انفجار بمب در آستانه انتخابات مهم پاکستان که قرار است فردا شنبه برگزار شود، دست کم ۵ تن را کشته و ۱۸ نفر دیگر را زخمی کرده است.

یکی از این انفجارها روز جمعه در وزیرستان شمالی رخ داد و ۵ تن را کشت و ۱۳ نفر دیگر را مجروح کرد. خبرگزاری فرانسه می گوید این انفجار نزدیک محل دفتر احزاب سیاسی در منطقه وزیرستان رخ داده است.

ستاد حزب مردم پاکستان نیز در جنوب شرقی آن کشور از انفجار دیگری لرزید. این انفجار مقابل دفتر حزب مردم رخ داد و ۵ نفر را زخمی کرد.

تاکنون کسی مسئولیت این بمبگذاری ها را به عهده نگرفته، اما طالبان با هدف متشنج کردن اوضاع در آستانه انتخابات پارلمانی پاکستان حمله های متعددی در سراسر پاکستان کرده اند. این حمله ها که از اواخر ماه آوریل(حدود ۳ هفته پیش) آغاز شده، تاکنون بیش از صد نفر را در جای جای پاکستان کشته و ده ها نفر دیگر را مجروح کرده است. طالبان تهدید کرده اند که همزمان با برگزاری انتخابات روز شنبه پاکستان، به بمبگذاری های انتحاری دست خواهند زد. ارتش پاکستان می گوید چند هزار تن از نیروهای خود را برای حفاظت از حوزه های انتخاباتی اعزام می کند.

تحلیلگران سیاسی می گویند نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان به احتمال قوی برنده انتخابات پارلمانی روز شنبه در آن کشور خواهد بود. تنش و ناآرامی در آستانه این انتخابات مهم اما، نگرانی هایی ایجاد کرده است. بمبگذاری، تهدید انفجارهای انتحاری از سوی طالبان، ربوده شدن فرزند یک نخست وزیر سابق پاکستان، و انفجار در تجمع یک حزب عمده اسلامی آن کشور، به این نگرانی ها دامن زده است.

علی حیدر گیلانی که برای یک کرسی محلی در این انتخابات نامزد شده، پسر ۲۷ ساله یوسف رضا گیلانی است که دیروز پنج شنبه همزمان با آخرین روز تبلیغات انتخاباتی به دست شبه نظامیان در استان پنجاب ربوده شد. پدرش یوسف رضا گیلانی می گوید از سلامت حال پسرش و این که وی مجروح شده یا نه اطلاعی ندارد.

دو تن از محافظان علی حیدر گیلانی در حال حفاظت از وی و در درگیری با ربایندگان کشته شدند.
XS
SM
MD
LG