لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

گسترش زرادخانه هسته ای پاکستان


یک موشک قابل حمل کلاهک اتمی پاکستان به نام رعد
یک موشک قابل حمل کلاهک اتمی پاکستان به نام رعد

دو روزنامه مطرح آمریکایی می گویند پاکستان بطور مستمر زرادخانه هسته ای خود را گسترش می دهد. این امر نگرانی ها از احتمال به راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک در منطقه را افزایش می دهد.

روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز روز سه شنبه گزارش دادند که زرادخانه هسته ای پاکستان اکنون شامل بیش از ۱۰۰ سلاح اتمی است.

این مسئله اسلام آباد را از نظر میزان تسلیحات اتمی جلوتر از هند، همسایه و رقیب اصلی پاکستان قرار می دهد و این کشور را در مسیری قرار داده است که از بریتانیا، پنجمین دارنده بزرگ تسلیحات اتمی در جهان پیشی خواهد گرفت.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا از اظهار نظر در مورد بزرگی زرادخانه هسته ای پاکستان خودداری کرد. اما وی بر اهمیتی که واشنگتن برای پیمان پیشنهادی قطع مواد شکاف پذیر قائل است تاکید کرد. آمریکا به دنبال تصویب این پیمان در مذاکرات خلع سلاح ژنو است.

وزارت امورخارجه پاکستان، در واکنشی مکتوب به گزارش روزنامه های آمریکایی تایید کرد که این کشور آسیایی در حال افزایش توان هسته ای خود بوده است.

اما وزارت خارجه پاکستان اضافه کرده است که دولت این کشور به یک سیاست مسوولانه برای حفظ حداقل بازدارندگی ادامه می دهد.

وزارت امورخارجه پاکستان می گوید دولت پاکستان بطور کامل به لزوم خودداری از مسابقه تسلیحاتی با هند آگاه است.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید تخمین اطلاعاتی آمریکا از میزان زرادخانه هسته ای پاکستان، چالشی مستقیم برای استراتژی امنیت ملی دولت باراک اوباما است که در آن، کاهش ذخایر تسلیحات هسته ای در جهان دیده شده است.

واشنگتن بارها نگرانی خود را از اینکه تسلیحات اتمی پاکستان ممکن است به دست افراطگرایان بیفتند بیان کرده است. واشنگتن می گوید تسلیحات اتمی پاکستان نسبت به دزدیده شدن آسیب پذیر هستند.

XS
SM
MD
LG