لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

باراک اوباما خواستار تقویت روابط هند و پاکستان شد


باراک و میشل اوباما در جشن دیوالی
باراک و میشل اوباما در جشن دیوالی

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پس از ملاقات با دانشجویان هندی در مومبای و بحث درباره مسئله حساس روابط آمریکا با پاکستان، اکنون به دهلی نو رفته است.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند روز یکشنبه هنگام ورود آقای اوباما به پایتخت این کشور، به استقبال او رفت. این دومین توقف آقای اوباما در هند در رشته سفر ده روزه او به آسیا به شمار می رود.

رهبران هند و آمریکا پیش از آن که روز دوشنبه رشته قراردادهای دو جانبه جدید میان دو طرف را اعلام کنند، قرار است شامگاه یکشنبه با یک دیگر ملاقات و به اتفاق شام صرف کنند. این قراردادها از جمله درباره مبارزه با تروریسم و تغییر آب و هوای جهانی خواهد بود.

باراک اوباما روز یکشنبه گفت آمریکا برای مبارزه با سرطان افراط گرایی اسلامی با پاکستان همکاری نزدیک دارد اما پیشرفت این همکاری آنگونه که آمریکا انتظار دارد، نیست.

هند، پاکستان را به همکاری با افراط گرایانی متهم می کند که حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ علیه مومبای را ترتیب دادند. در این حملات بیش از ۱۶۰ تن کشته شدند.

آقای اوباما در دیدار با دانشجویان هندی گفت در صورت موفقیت پاکستان در مبارزه با افراط گرایان، بیشترین منفعت عاید هند می شود. او گفت هند وقتی شاهد موفقیت در عرصه اقتصاد جهانی است، نباید با بی ثباتی امنیتی مواجه شود.

باراک اوباما از هند و پاکستان خواست در جهت صلح تلاش کنند. او گفت آمریکا مایل است در این روند دوست و شریک دو کشور باشد هرچند نمی تواند صلح را به این دو کشور تحمیل کند.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد که روابط قدرتمند میان ایالات متحده و هند، دارای «پتانسیل نامحدود» است. آقای اوباما همچنین گفت به اعتقاد او هند دیگر یک قدرت بالقوه نیست بکله کشوری است که جایگاه حقیقی خود را در میان رهبران جهان به دست آورده است.

باراک اوباما روز یکشنبه در مراسم آغاز فستیوال هندوی «دیوالی» با دانشجویان هندی رقصید.

توقفگاه بعدی باراک اوباما در این سفر آسیایی ده روزه، اندونزی است که در زمان کودکی مدتی در آنجا زندگی کرده است. وی سپس به کره جنوبی سفر می کند تا در نشست رهبران ۲۰ قدرت بزرگ اقتصادی جهان شرکت کند.

XS
SM
MD
LG