لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

حامد کرزی از پاکستان خواست در کنفرانس بن حاضر شود


حامد کرزی از پاکستان خواست در کنفرانس بن حاضر شود
حامد کرزی از پاکستان خواست در کنفرانس بن حاضر شود

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از پاکستان خواسته است نظر خود را نسبت به تحریم کنفرانس بین المللی در باره آینده افغانستان تغییر دهد.

حامد کرزی در يک تماس تلفنی با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان درخواست کرد دولت پاکستان در کنفرانس روز دوشنبه پيش رو در بن شرکت کند. کرزی همچنین بعلت تلفاتی که پاکستان در حملات هوایی نيروهای ناتو در هفته پیش متحمل شد، تسلیت گفت.

مقامات پاکستان می گويند در اعتراض به حملات هوايی که ۲۴ سرباز پاکستانی را در یک ناحیه مرزی با افغانستان کشت، در کنفرانس بن شرکت نخواهند کرد.

کاخ سفيد نيز از پاکستان خواسته است در اين مورد تجديد نظر بعمل آورد. کاخ سفيد مذاکرات بن را بسيار مهم برای آينده افغانستان می نامد و می گويد آشکار است که پاکستان در اين مورد نقش پر اهميتی را ايفا خواهد کرد.

مقامات نظامی پاکستان می گویند بباور آنها حملات هوایی ناتو عمدی بوده است. ژنرال اشفق ندیم همچنین این موضوع را که آیا اسلام آباد در تحقیقات واشنگتن درباره حمله شرکت خواهد کرد یانه، زیر سئوال کشید.

خبرگزاری اسوشتید پرس روز سه شنبه بنقل از مقامات نامشخص آمریکايی گزارش داد که تحقیقگران نظامی بر این باورند که ستیزه گران طالبان به یک واحد گشت آمریکایی - افغان حمله کردند با این هدف که سردرگمی بوجود آورند و موجب شوند نیروهای امریکایی و پاکستانی بسوی یکدیگر تیراندازی کنند.

طرح یک استراتژی برای تثبیت افغانستان در حالی که نیروهای بین المللی آنجا را ترک می کنند، هدف اصلی کنفرانس است.

XS
SM
MD
LG