لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

پاکستان کنفرانس آينده افغانستان در آلمان را تحريم کرد


پاکستان کنفرانس آينده افغانستان در آلمان را تحريم کرد
پاکستان کنفرانس آينده افغانستان در آلمان را تحريم کرد

پاکستان در اعتراض به حمله هوايی هفته گذشته سازمان پيمان آتلاتيک شمالی- ناتو - به خاک آن کشور، تصميم گرفته است کنفرانس بين المللی مربوط به تعيين آينده افغانستان را تحريم کند. حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، و کاخ سفيد از پاکستان خواسته اند در اين تصميم خود تجديدنظر به عمل آورد.

کنفرانس قرار است دوشنبه آينده به منظور تعيين يک استراتژی برای ايجاد ثبات در افغانستان، در آلمان تشکيل شود.

ژنرال مارتين دمپسی، رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا، روز دوشنبه گفت خشم پاکستان از حمله ناتو، که بر اثر آن ۲۴ سرباز پاکستانی کشته شدند، موجه است. با اينحال از پوزش خواهی خودداری کرد و گفت ارتش آمريکا در اين زمينه تحقيق خواهد کرد.

مقامات افغان و ناتو می گويند حمله هوايی در پاسخ به يک حمله از پاسگاههای نظامی در مرز پاکستان بوده است؛ اما سخنگوی ارتش پاکستان اين ادعا را رد می کند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس، روز سه شنبه به نقل از مقامات آمريکايی بدون ذکر نام آنها گزارش داد که مأمورين تحقيق آمريکا بر اين باورند که ستيزه جويان طالبان با حمله به گشتيهای آمريکايی و افغان در مرز دو کشور قصد داشته اند نيروهای آمريکا و پاکستان را به درگيری وادارند، و نوعی آشفتگی و اختلال در آن منطقه ايجاد کنند.

يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان روز دوشنبه گفت از اين پس روابط کشورش با آمريکا عادی نخواهد بود، زيرا پاکستان از سوی آمريکا از احترام متقابل برخوردار نيست.

XS
SM
MD
LG