لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

هزاران نفر از مردم پاکستان در برابر پیشروی سیل فرار می کنند


در پاکستان، در حالی که سیل ویرانگر بسوی جنوب پیش می رود، هزاران نفر از پرجمعیت ترین مناطق کشور فرار می کنند، و هواشناسان می گویند انتظار دارند بارش باران های موسمی ادامه پیدا کند.

سیل تاکنون شمال غربی پاکستان را ویران کرده، بیش از ۱۵۰۰ تن را کشته و جاده ها، پل ها و خانه ها را برده است. مدیر برنامه کمک های انسانی سازمان ملل متحد در پاکستان می گوید سیل بر بیش از ۴ میلیون نفر اثر گذاشته است.

در ایالت های پنجاب و سند، سربازان وامدادگران برای تخلیه بیش از ۵۰۰ هزار نفر با قایق و هلیکوپتر کار می کنند. مقامات می گویند بسیاری هشدارهای سیل را نادیده گرفتند، در حالی که برخی از ساکنان می گویند هیچ اطلاعی به آنها داده نشده بود.

دولت پاکستان بدلیل ندادن پاسخ سریع به فاجعه با انتقاد روبرو شده است. اما مدیر اداره ملی مقابله با سوانح، روز پنجشنبه از کوشش های دولت دفاع کرد و گفت گستره فاجعه از آنچه انتظار می رفت فراتر بود و نا مساعد بودن هوا از تلاش های امدادی و نجات جلوگیر می کرد.

برخی از مردم نیز تصمیم آصف علی زرداری رییس جمهوری را به سفر به اروپا زیر سئوال کشیده اند، با این حال او روز پنجشنبه به دیدار از بریتانیا ادامه داد.

مقامات می گویند روز پنجشنبه درمنطقه کشمیر پاکستان اتوبوسی بداخل رودخانه ای سقوط کرد و بیش از ۲۰ تن کشته شدند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نماینده ویژه خود را برای پیوستن به تیم سازمان ملل، که هم اینک در کوشش های امدادی درگیر است، به پاکستان فرستاده است.

برنامه جهانی غذا می گوید نزدیک به ۲ میلیون نفر به کمک غذایی فوری نیاز دارند.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت پاکستان می تواند روی حمایت دراز مدت آمریکا حساب کند.

صلیب سرخ گفت افزون بر خسارات دیگر، سیلاب بیشتر تاسیسات بهداشتی را از بین برده و مردم را بویژه در برابر بیماری های آبزا آسیب پذیر ساخته است.

XS
SM
MD
LG