لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

سازمان عفو بین الملل: ۴ میلیون پاکستانی زیر حکومت طالبان زندگی می کنند


سازمان عفو بین الملل: ۴ میلیون پاکستانی زیر حکومت طالبان زندگی می کنند
سازمان عفو بین الملل: ۴ میلیون پاکستانی زیر حکومت طالبان زندگی می کنند

سازمان عفو بین الملل می گوید نزدیک به چهار میلیون نفر که در شمال غربی پاکستان زندگی می کنند هدف شکنجه، بد رفتاری و مرگ به دست طالبان قرار دارند.

عفو بین الملل در گزارشی می گوید دولت پاکستان ساکنان نواحی قبیله ای و استان سرحد شمال غربی را رها کرده است.

گزارش، این مناطق را «ناحیه عاری از حقوق بشر»، می نامد که در آنها پاکستانی ها از هیچ حفاظت قانونی برخوردار نیستند و می گوید طالبان کسانی را که با اقتدار آنها از در چالش در آیند می کشند و با شکنجه دادن معلمان، امدادگران و فعالان سیاسی، قوانین خود را تحمیل می کنند.

ممتاز علم گیلانی، وزیر حقوق بشر پاکستان، روز پنجشنبه گزارش عفو بین الملل را رد کرد و آ نرا «متاسف کننده و نادرست» نامید. او به صدای آمریکا گفت نیروهای امنیتی به پیشرفت های عمده ای علیه طالبان دست یافته ند و پایگاه های آنها را در بیشتر بخش های منطقه عشایری منهدم کرده اند.

سازمان عفو بین الملل می گوید در جنگ هایی که در سال ۲۰۰۹ در شمال غربی پاکستان در گرفت دست کم ۱۳۰۰ تن کشته شدند، و طالبان را متهم می کند که از غیر نظامیان به عنوان سپرهای انسانی در جریان کمپین های نظامی پاکستان در منطقه استفاده می کنند.

دبیر کل موقت سازمان عفو بین الملل گفت دولت پاکستان همچنین وضعیت ناهنجار بیش از یک میلیون نفر را که به دلیل جنگ ارتش با طالبان در به در شده اند نادیده می گیرد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود از دولت پاکستان خواسته است قول هایی را که برای انجام اصلاحات در مناطق قبیله ای داده است عملی کند.

XS
SM
MD
LG