لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

پاکستان: افغانستان باید بازی های سیاسی بپرهیزد


پاکستان از افغانستان خواسته است از بازی های سیاسی دست بردارد.

پس از آن که آژانس اطلاعاتی افغانستان، پاکستان را به دست داشتن در حمله های اخیر متهم کرد، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه از افغانستان خواست به وارد آوردن چنین اتهاماتی پایان دهد.

مدیریت امنیتی افغانستان می گوید ترور برهان الدین ربانی، رییس جمهوری سابق و رییس شورای عالی صلح، در پاکستان برنامه ریزی شد و یک شهروند پاکستانی آن را اجرا کرد.

اسلام آباد این اتهام را رد کرده و می گوید آماده است در تحقیقات درباره ترور ربانی همکاری کند. تهمینه جانجوا، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان به خبرنگاران گفت مقام های افغان باید بلوغ و مسئولیت نشان داده و از موضع گیری سیاسی بپرهیزند. وی همچنین گفت دولت پاکستان پیمان مشارکت استراتژیکی را که افغانستان با هند امضا کرد از نزدیک بررسی می کند.

پیمان بر تقویت پیوندهای امنیتی و اقتصادی بین دو کشور تاکید دارد و هند موافقت کرده است به آموزش نیروهای افغانستان کمک کند.

تهمینه جانجوا گفت چنین پیمانی باید اصل اساسی تضمین ثبات در منطقه را به حساب آورد.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه گفت هند و افغانستان کشورهایی مستقل هستند و حق دارند آنچه را می خواهند انجام دهند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان پیمان مذکور را در جریان سفری دورزه به دهلی نو که روز چهارشنبه به پایان رسید با مان موهان سینگ نخست وزیر هند امضا کرد.

XS
SM
MD
LG