لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

تبعات حملات یمنی‌ها در دریای سرخ؛ حمل و نقل دریایی تا ۵۰ درصد گران شد


محمد عبدالسلام از مقام‌های ارشد حوثی‌های یمن در دیدار با علی خامنه‌ای
محمد عبدالسلام از مقام‌های ارشد حوثی‌های یمن در دیدار با علی خامنه‌ای

یک عضو هیئت مدیره کانون موسسات حمل‌ونقل ایران با اشاره به مشکلاتی که حوثی‌ها در دریای سرخ به وجود آورده‌اند گفت هزینه و کرایه حمل دریایی تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مسعود دانشمند همچنین از طولانی شدن زمان حمل نقل دریایی کالا بین چین و اروپا از دو ماه به سه ماه خبر داد و تاکید کرد اگر تردد از دریای سرخ و از کانال سوئز نباشد، کشتی‌ها ناچار می‌شوند که آفریقا را دور بزنند.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر و در واکنش به جنگ در غزه هشدار دادند که کشتی‌های با مبدا یا مقصد اسرائیل را هدف حملات خود قرار می‌دهند.

گزارش‌های منتشر شده از حوادث روی داده در دریای سرخ اما نشان می‌دهد که حملات موشکی و پهپادی این گروه مورد حمایت حکومت ایران به کشتی‌های حامل پرچم دیگر کشورها از جمله نروژ و لیبریا نیز انجام شده است.

برهمین اساس فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین، روز شنبه نهم دی ماه گفت هیچ نشانه‌ای دال بر پایان‌یافتن حملات «بی‌پروایانه» حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ وجود ندارد.

دریاسالار برد کوپر این اظهار نظر را همزمان با پیوستن کشورهای بیشتر به ماموریت دریایی بین‌المللی موسوم به «عملیات نگهبان رفاه» به منظور محافظت از کشتی‌های عبوری از این آبراه حیاتی ایراد کرده بود.

لازم به ذکر است با تشدید حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در حال گذر از دریای سرخ، چندین شرکت کشتیرانی استفاده از این مسیر راهبردی و بسیار پراهمیت را به حالت تعلیق در آوردند.

ایالات متحده پیش‌تر اعلام کرده است که بیش از ۲۰ کشور عضو این ائتلاف بین‌المللی هستند، اما شماری از آنها بطور علنی آن را اعلام نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG