لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

اسامی نامزدهای جوایز اسکاراعلام شد


اسامی نامزدهای جوایز اسکاراعلام شد
اسامی نامزدهای جوایز اسکاراعلام شد

فیلم «نطق پادشاه» King's Speech با ١٢ نامزدی ازجمله بهترین فیلم و بهترین بازیگرمرد سال برای «کالین فیرث» در صدرفهرست اسامی نامزدهای جوایز اسکار قرار گرفت. این اسامی سحرگاه روز سه شنبه در لس آنجلس اعلام شد.

فیلم «شهامت» True Grit بازسازی تازه ای از یک فیلم وسترن قدیمی ساخته جوئل و ایتان کوئن با ١٠ جایزه اسکار در مقام دوم بیشترین تعداد نامزدی هشتاد و سومین مراسم اهدای جوایز اسکار قرار گرفت و فیلم «شبکه اجتماعی» Social Network درباره پیدایش «فیسبوک» و فیلم علمی تخیلی«آغاز» Inception هریک با ٨ نامزدی در رده سوم بیشترین تعداد نامزدی این جوایز قرار گرفتند.

این چهارفیلم در رده بندی بهترین فیلم سال ٢٠١٠ با فیلم های «قوی سیاه»، «مشت زن»، «بچه ها حالشان خوب است»، «١٢٧ ساعت» ، انیمیشن «داستان اسباب بازی ٣» و «استخوان زمستان» رقابت خواهند کرد. فیلم «داستان اسباب بازی ٣» در رده بندی بهترین انیمیشن سال نیزنامزد جوایز اسکار شده است.

امسال درمیان اسامی نامزدهای جوایزاسکار فیلم های بزرگ و پرخرجی چون «آغاز» و «داستان اسباب بازی ٣» در کنار فیلم های کوچک ترو کم خرج تری چون «استخوان زمستان» و «قلمروحیوانات» از ساخته های فیلمسازان مستقل و جوان قرار گرفته اند.

کالین فیرث، بازیگرتئاتر و سینمای بریتانیا که اخیرا جایزه بهترین بازیگر مرد سال «گلدن گلوب» را نیزبه دست آورد، در این رده بندی با بازیگران دیگری چون «جیمز فرانکو» بازیگر نقش اول فیلم «١٢٧ ساعت»، حاویه باردم بازیگر اسپانیایی تبار، که نامزدی او تا حدودی غیرقابل انتظار بود برای ایفای نقش در فیلم «بیوتیفول»، جسی آینزنبرگ برای بازی در نقش مبتکر فیسبوک در فیلم «شبکه اجتماعی» و جف بریجز، بازیگری که سال پیش جایزه اسکار بهترین بازیگر را از آن خود ساخت برای بازی در فیلم تازه برادران کوئن – شهامت – رقابت خواهد کرد.

ناتالی پورتمن، برنده جایزه بهترین بازیگر زن سال جوایز «گلدن گلوب» در رده بندی بهترین بازیگر زن سال برای بازی درفیلم «قوی سیاه» با برنده دیگری از این جوایز – آنت بنینگ – از نامزدهای جوایز اسکار بهترین بازیگر زن سال هستند. این دو با نیکل کیدمن بازیگر نقش اول فیلم «سوراخ خرگوش» Rabbit Hole، جنیفر لورنس بازیگر فیلم «استخوان زمستان» و میشل ویلیامز بازیگر نقش اول فیلم «والنتاین آبی» Blue Valentine رقابت خواهند داشت.

نامزدهای جوایز اسکار در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سال عبارتند از: کریستیان بیل برای بازی در فیلم «مشت زن»، جان هاوکز برای بازی در فیلم «استخوان زمستان»، جرمی رنر، بازیگر نقش یک سارق بانک در فیلم «شهر»The City، مارک روفالو برای بازی در فیلم «بچه ها حالشان خوب است» و جفری راش بازیگر استرالیایی تبار برای بازی در نقش مربی تصحیح لکنت زبان در فیلم «نطق پادشاه».

نامزدهای جوایز اسکار در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل زن سال «ایمی آدامز» و «ملیسا لیو»برای بازی در فیلم «مشت زن»، «هلن بونهام کارتر» برای فیلم «نطق پادشاه»، هیلی استاینفلد، بازیگرچهارده ساله فیلم «شهامت» و جکی ویور بازیگر فیلم «قلمرو حیوانات» هستند.

هرچند بسیاری از نامزدهای جوایز اسکار در رده بندی بازیگرسال، پیش از این نیز نامزد جوایز اسکار بوده اند اما درکنار آن ها چهره های جوان ترو تازه ای نیز چون جسی آیزنبرگ، لورنس و استاینفلد قرار دارند.

با این همه بسیاری از بازیگرانی که انتظار می رفت امسال به نامزدی جوایز اسکار برسند از قلم افتادند از جمله «رایان گاسلینگ» بازیگر فیلم «والنتاین آبی»، اندرو گارفیلد برای بازی نقش مکمل مرد درفیلم «شبکه اجتماعی» و مارک والدبرگ در نقش اول فیلم «مشت زن». هم چنین میلا کونیس که نتوانست به نامزدی جایزه اسکار برای ایفای یک نقش مکمل زن در فیلم «قوی سیاه» دست پیدا کند.

عدم حضور «کریستوفر نولان» کارگردان فیلم «آغاز» که از فیلم های منتخب اسکار امسال است در فهرست نامزدهای جایزه بهترین کارگردان سال موجب شگفتی بسیاری از دست اندرکاران سینما درهالیوود شد. هرچند فیلمنامه این فیلم ترسناک و سورریالیستی به قلم نولان توانست به نامزدی جایزه اسکار برسد.

نامزدهای جوایز اسکار در رده بندی بهترین کارگردان سال گذشته عبارتند از : دارن آرنوفسکی برای فیلم «قوی سیاه»، دیوید او راسل برای فیلم «مشت زن»، تام هوپر برای فیلم «نطق پادشاه»، دیوید فینچر برای فیلم «شبکه اجتماعی» و برادران کوئن برای فیلم «شهامت». این دو برادرهم چنین توانستند برای نوشتن فیلمنامه این فیلم از روی کتابی به قلم «چارلز پورتیس» به نامزدی جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباس شده برسند.

امسال دو فیلم از میان فیلم های منتخب اسکار توسط زنان کارگردانی شده اند. این دوفیلم که کارگردان های آن نتوانستند به نامزدی جوایز اسکار برسند عبارتند از: «بچه ها حالشان خوب است» و «استخوان زمستان». عدم حضور کارگردان های زن در رده بندی بهترین کارگردان سال، جایزه ای که سال گذشته به «کاترین بیگلو» برای فیلم «قفسه درد» داده شد برای بسیاری دلسرد کننده بود.

نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال عبارتند از: فیلم«بیوتیفول» از مکزیک، Dogtooth از یونان، فیلم برنده جایزه گلدن گلوب «در یک دنیای بهتر» از دانمارک، «آتش افروزان» از کانادا و «غیرقانونی» از الجزیزه.

به نظر می رسد شانس برنده شدن فیلم «نطق پادشاه» که از لحاظ تعداد نامزدی جوایز اسکار با وسترن «شهامت» برابری می کند بیشتر باشد چرا که تاریخچه جوایز اسکار نشان داده است که رای دهندگان این جایزه با فیلم های وسترن میانه چندانی ندارند. از زمان برنده شدن فیلم وسترن «نابخشودنی» Unforgiven ساخته کلینت ایستوود در سال ١٩٩٢ تا کنون تنها سه فیلم از این ژانر برنده اسکار شده اند.

یکی از هیجان انگیزترین اخبار دررابطه با نامزدهای جوایز اسکار امسال، نامزدی فیلم مستند «خروج از مغازه لوکس فروشی» Exit from the Gift Shop است که «گریفیتی» آرتیست معروف بریتانیایی «بنکسی» آن را کارگردانی کرده است. نامزدی این هنرمند خیابانی که هویت و شکل ظاهری خود را تا امروز مخفی نگهداشته است این سئوال را در سایت های مختلف اینترنتی پیش آورده که آیا «بنکسی» درصورت برنده شدن جایزه اسکار برای دریافت آن هویت خود را آشکار خواهد ساخت یا اینکه مثل همیشه به این گونه مسائل بی اعتنا خواهد بود؟

پاسخ به این سئوال و هم چنین اسامی برندگان جوایز اسکار در روز ٢٧ فوریه در مراسم اهدای این جوایز در تئاتر «کداک» هالیوود داده خواهد شد.XS
SM
MD
LG