لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

منشور «همبستگی و سازماندهی» توسط شش نفر از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی منتشر شد


امضاکنندگان اولیه منشور. تصویر برگرفته از وبسایت «همبستگی برای دموکراسی و آزادی در ایران».
امضاکنندگان اولیه منشور. تصویر برگرفته از وبسایت «همبستگی برای دموکراسی و آزادی در ایران».

شش نفر از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی در خارج از کشور روز جمعه منشوری با عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی (مهسا)» منتشر کردند.

حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی، مسیح علینژاد و عبدالله مهتدی اعلام کرده‌اند که اولین امضاکنندگان این منشور هستند.

در منشور، به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی و آغاز «انقلاب زن، زندگی و آزادی» با هدف گسستن «زنجیر ستم، تبعیض و استبداد» اشاره شده و «گذار از جمهوری اسلامی» از طریق «همبستگی، سازماندهی و مبارزه مستمر» به عنوان راه رسیدن به «ایرانی آزاد و دموکراتیک» عنوان شده است.

به باور این شش مخالف سرشناس جمهوری اسلامی، «انزوای جهانی جمهوری اسلامی از اولین گامهای لازم برای ایجاد تغییر است» و در این چارچوب باید پنج خواسته اصلی دنبال شود.

طبق منشور، ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی به منظور لغو احکام اعدام و آزادی «بی‌قید و شرط و فوری» تمامی زندانیان سیاسی، رایزنی با دولتهای دموکراتیک برای اخراج سفرای جمهوری اسلامی، رایزنی با دولتهای دموکراتیک برای اخراج وابستگان جمهوری اسلامی در این کشورها، رایزنی با دولتهای دموکراتیک برای حمایت از این منشور و سازماندهی پس از آن، و نهایتا ایجاد راههایی برای یاری‌رسانی به مردم ایران، پنج مطالبه ذکرشده در منشور است.

تشکیل «شورای انتقال قدرت» با حضور کنشگران داخل ایران

به گفته این شش مخالف جمهوری اسلامی، «گام‌های بعدی با حضور کنشگران داخل ایران بر عدالت انتقالی، تشکیل شورای انتقال قدرت و راهکارهای انتقال قدرت به حکومتی دموکراتیک، ملی و سکولار تمرکز میکند.»

سازوکارهای دموکراتیک و اجرایی همبستگی و سازماندهی، به گفته این شش نفر، «در اولین فرصت» معرفی و اجرا خواهد شد.

در بخش دیگری از منشور بر «باورهای مشترک نیروهای خواهان تغییر نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به ایران دموکراتیک» تاکید شده است.

تعیین نوع حکومت از طریق همه‌پرسی و استقرار یک نظام دموکراتیک سکولار، حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران با پذیرش گوناگونیِ زبانی، قومی (اتنیکی)، مذهبی و فرهنگیِ آن، تمرکززدایی از قدرت، تشکیل نهاد مستقل نظارت بر انتخابات و پذیرش نظارت نهادهای ناظر داخلی و بین‌المللی بر انتخابات از جمله مواردی است که در سرفصل «حکمرانی دمکراتیک» منشور بر آن تاکید شده است.

حقوق بشر و کرامت انسانی، عدالت، صلح و امنیت، پایداری محیط‌زیستی، و شفافیت اقتصادی و رفاه از دیگر سرفصل‌های این منشور است.

درخواست برای انحلال سپاه

انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تمام زیرمجموعه‌های آن از جمله مواردی است که امضاکنندگان منشور از آن سخن گفته‌اند. همچنین در این منشور از «امکان ادغامِ نیروهای نظامی سپاه در نیروهای نظامی دیگر چون ارتش در صورت اثبات عدم دخالت در جنایات و داشتن تخصص» سخن گفته شده است و تاکید شده که «وظیفه‌ ارتش صرفاً دفاع از یکپارچگی سرزمینی کشور باشد.»

موج مخالفت چهره‌ها و تشکل‌ها با جمهوری اسلامی

در هفته‌های اخیر گروه‌ها و مجموعه‌های مختلف سیاسی - اجتماعی مخالف جمهوری اسلامی یا چهره‌های فعال اپوزسیون در داخل و خارج از کشور سعی کرده‌اند ائتلاف‌ها و «همگرایی‌»هایی را ایجاد کنند.

شش امضاکننده «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی (مهسا)» همراه با علی کریمی و گلشیفته فراهانی بهمن ماه سالجاری در نشست «آینده جنبش دموکراسی ایران» در دانشگاه جُرج‌تاون شهر واشنگتن حاضر شدند.

اوایل اسفندماه هم بیست گروه، مجموعه و تشکل کارگری، صنفی و مدنی روز ۲۶ بهمن سالجاری با انتشار «منشور‌ مطالبات حداقلی تشکل‌های مستقل صنفی و‌ مدنی ایران» همبستگی خود را با جنبش «زن، زندگی، آزادی» اعلام و مطالبات خود در این حوزه را طی ۱۲ بند اعلام کردند.

این تشکل‌های صنفی و مدنی در اطلاعیه مشترک خود اعلام کردند: در چهل و چهارمین سالروز انقلاب ۵۷ «شیرازه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور» به چنان «گردابی از بحران و از هم گسیختگی» فرو رفته که «هیچ چشم‌انداز روشن و قابل حصولی» را نمی‌توان برای پایان دادن به آن در «چهارچوب روبنای سیاسی موجود» متصور بود.

XS
SM
MD
LG