لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

دیدگاه | ما به یک «دکترین بایدن» برای مقاومت در برابر حزب کمونیست چین نیاز داریم


شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، در تالار بزرگ خلق چین با جو بایدن، معاون ریاست جمهوری وقت ایالات متحده، دست می دهد. آرشیو.
شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، در تالار بزرگ خلق چین با جو بایدن، معاون ریاست جمهوری وقت ایالات متحده، دست می دهد. آرشیو.

بردلی تییر، از نویسندگان کتاب «چین به جهان چگونه می نگرد»، و لیانچائو هان، نایب رئیس «ابتکار قدرت شهروندی برای چین» با ۱۲ سال سابقه کار در سنای ایالات متحده به عنوان مشاور قانونگذاری و مدیر سیاستگذاری، در یادداشتی در نشریه «هیل» نوشته‌اند، دولت بایدن برنامه اولیه رویکردش در برابر چین را ارائه کرده است و اکنون باید یک «دکترین بایدن» را به پیش ببرد که در آن حمایت از همه نیروهای مقاوم در برابر حزب کمونیست چین اعلام شود.

تییر و هان می گویند چنین دکترینی برای پیشبرد این هدف استراتژیک باید حاوی پنج مولفه باشد تا ایالات متحده و دوستان و متحدانش از مهار توسعه طلبی چین اطمینان حاصل کنند.

نخست، چین را یک رژیم تمامیت خواه و دشمن ایالات متحده اعلام کنید. چین رقیبی نیست که در صورت امکان همکاری کند. رهبری حزب کمونیست چین از طریق تخاصم فزاینده، فریبکاری بر سر همه گیری کووید-۱۹، تولید تجهیزات حفاظتی جعلی، و صادرات فنتانیل به دنبال آسیب زدن به آمریکا است و رسما می‌خواهد نظم جهانی را زیر و رو کند.

دوم، ایالات متحده باید در کنار تمام نهادها علیه تهدید ناشی از چین بایستد. فشار چین به طور همزمان سیاسی و اقتصادی و در مواردی - مانند هند، ژاپن، و تایوان - نظامی است. فشار چین در برابر استرالیا اقتصادی و در برابر اروپا عمدتا سیاسی و اقتصادی بوده است. کانادا به رزمایش‌های نظامی مشترکش با چین پایان داده است. بی بی سی به دلیل گزارش‌هایش از نسل کشی مسلمانان در سین کیانگ هدف تلافی‌جویی‌های چین قرار گرفته است.

سوم، ایالات متحده باید هسته مقاومت علیه پکن را گسترش دهد تا دیگران را هم در بر بگیرد. آمریکا باید مشوق جنبش های مقاومت از جمله در بلوچستان علیه کریدور اقتصادی چین و پاکستان باشد. آمریکا باید از اعمال تحریم های بین المللی علیه حزب کمونیست چین به دلیل نقض گسترده حقوق بشر حمایت کند.

چهارم، دکترین بایدن باید این را نشان دهد که ایالات متحده چگونه به مردم چین در پیشبرد حقوق مدنی و آزادی های مذهبی کمک خواهد کرد. این می تواند شامل تحریم المپیک [زمستانی] ۲۰۲۲ پکن به عنوان نمادی مهم علیه نقض حقوق بشر از سوی چین باشد. اما محور اقدامات باید تجارت و روابط مالی باشد. همه نهادهای طرف تجارت با چین باید موظف شوند به طور مشخص به حقوق بشر پایبند باشند. بزرگترین کمک ایالات متحده می تواند پایین آوردن «فایروال بزرگ» چین باشد.

پنجم، بایدن باید اعلام کند که نفوذ حزب کمونیست چین غیرقانونی است و برای سلامت اقتصاد، امنیت ملی، و اصول سیاسی ایالات متحده مضر است. آمریکا لازم است با نفوذ حزب کمونیست چین در بازار مالی، جامعه، رسانه ها، دانشگاه ها، و مراکز تکنولوژی خود مقابله کند.

مناقشه با چین اجتناب ناپذیر است؛ زیرا منافع اصلی در حال توسعه و غیرقابل مذاکره چین، موجودیت آمریکا را تضعیف می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | یادداشت مشترک دنیس راس و خوان زاراته: آیا بخش هایی از سیاست خارجی ترامپ ارزش حفظ کردن دارد؟

XS
SM
MD
LG