لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

دیدگاه | تحریریه وال استریت جورنال: برگزاری «فاز دوم» مذاکرات با ایران غیرمحتمل است


مذاکرات احیای برجام
مذاکرات احیای برجام

شورای سردبیری وال استریت جورنال چشم‌انداز برگزاری «فاز دوم» مذاکرات هسته‌ای ایران را کمرنگ می‌داند و یادآور می‌شود که ابراهیم رئیسی تاکید کرده که حاضر نیست در مورد موشک‌های بالستیک ایران و حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان بی‌ثبات‌کننده منطقه، مذاکره کند.

وال استریت جورنال می‌نویسد وزیر خارجه آمریکا فاز دوم مذاکرات هسته‌ای ایران را مذاکره درباره توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» توصیف می‌کند؛ چرا که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به موشک‌های بالستیک که ایران مشغول توسعه آنها است و نیز به حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان در لبنان، عراق، یمن، و حماس در غزه اشاره‌ای نشده است.

از دید تحریریه وال استریت جورنال، قائل شدن به برگزاری فاز دوم مذاکرات برجام از اول هم محل تردید بود. در این مطلب با اشاره به سخنان ابراهیم رئیسی در نخستین مصاحبه مطبوعاتی‌اش پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، آمده است که ایران خواهان لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام سال ۲۰۱۵ است. اما بعد از لغو شدن تحریم‌ها، دیگر چه دلیلی وجود دارد که حکومت ایران بخواهد امتیاز دیگری بدهد؟

وال استریت جورنال توصیه می‌کند که دولت بایدن باید با استفاده از فرصت انتخاب شدن ابراهیم رئیسی، تحریم‌ها را لغو نکند تا آن که حکومت ایران یک توافق مهارکننده برنامه‌های تسلیحاتی ایران و حمایت آن از تروریسم، را بپذیرد. این مطلب می‌افزاید با این حال به نظر می‌رسد دولت بایدن قصد دارد اشتباه سال ۲۰۱۵ را تکرار کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG