لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

دیدگاه | حملات هوایی بایدن باید الهام بخش کنگره برای اقدام در مورد اختیارات جنگی رئیس جمهوری باشد


سناتور جیمز اینهاف، جمهوریخواه از اکلاهما، عضو ارشد کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنا
سناتور جیمز اینهاف، جمهوریخواه از اکلاهما، عضو ارشد کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنا

حملات هوایی آمریکا به تاسیسات شبه‌نظامیان نیابتی حکومت ایران در مرز عراق و سوریه، از دید شورای سردبیری واشنگتن پست، به مباحثی که در کنگره بر سر محدودیت‌های اختیارات جنگی ریاست جمهوری در جریان بود، تحرک بخشید.

شورای سردبیری واشنگتن در سرمقاله‌ای می‌نویسد کاخ سفید پاسخ داد که پرزیدنت بایدن با استفاده از اختیارات قانونی خود به عنوان فرمانده کل قوا و در پاسخ به حملات شبه‌نظامیان به اهداف آمریکایی، دستور حمله را صادر کرد. این موضع را دموکرات‌های ارشد در کنگره پذیرفتند اما برخی از دموکرات‌‌ها اظهار نگرانی کردند که مخاصمات میان آمریکا با ایران یا نیروهای نیابتی آن در منطقه، ممکن است بدون اجازه کنگره، بالا بگیرد.

این بحث در حالی مطرح شد که مجلس سنا رسیدگی به یک مصوبه ماه گذشته کنگره را آغاز کرد که به اختیارات جنگی که در سال ۲۰۰۳ برای عملیات نظامی درعراق صادر شده بود،‌ خاتمه می‌بخشد.

واشنگتن پست می‌نویسد هر چند اختیارات عملیات نظامی درعراق مثل اختیارات عملیات نظامی در افغانستان یک سال قبل از آن به منظور مشخصی صادر شده بود اما از آن هنگام، بارها برای توجیه عملیات نظامی دیگر، از جمله جنگ علیه داعش، به کار رفت.

تلاش‌ها برای لغو این مصوبه بعد از آن شدت گرفت که پرزیدنت ترامپ آن را مبنای حمله‌ای که به مرگ قاسم سلیمانی انجامید، استفاده کرد. نگرانی از این بود که آقای ترامپ از همین مصوبه برای نبرد گسترده‌تری با حکومت تهران، استفاده کند.

واشنگتن پست پیش‌بینی می‌کند که مصوبه کنونی کنگره، که مورد حمایت کاخ سفید هم هست، در کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا رای بیاورد ولی برخی از سناتورهای جمهوریخواه، تصویب آن را به تشکیل جلسات علنی و محرمانه با مقامات دولت بایدن موکول کرده‌اند که در آنها تحلیل قانونی عرضه کنند و همچنین استراتژی خود برای حراست از جان و مال و نیروهای آمریکا و متحدان و همدستان آن در منطقه را توضیح دهند.

سناتور جمهوری‌خواه جیم اینهاف از اوکلاهما،‌ عضو ارشد کمیسیون نیروهای مسلح سنا، گفت حملات هوایی اخیر به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در مرز عراق و سوریه نشان می‌دهد که یا لازم است مصوبه اختیارات جنگی سال ۲۰۰۲ حفظ شود یا جای آن را مصوبه‌ دیگری بگیرد.

XS
SM
MD
LG