لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

دیدگاه | بلومبرگ: دولت جدید اسرائيل درباره رسیدن به صلح مایوس نشود


نخست وزیر جدید اسرائيل نفتالی بنت در اجلاس کابینه (عکس آرشیوی)
نخست وزیر جدید اسرائيل نفتالی بنت در اجلاس کابینه (عکس آرشیوی)

هر چند دولت جدیدی در اسرائیل بر سر کار آمده اما از دید شورای سردبیری خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ، چشم‌انداز صلح با فلسطینی‌ها، همچنان مورد تردید است.

شورای سردبیری بلومبرگ در سرمقاله‌ خود، یاد‌آور می‌شود بعد از جنگ ۱۱ روزه، حماس با بالون‌های آتش‌زا و اسرائیل با جنگنده‌های موشک‌افکن، در حالی به زدوخورد ادامه می‌دهند که محمود عباس، بار دیگر انتخابات را به تعویق انداخت و رهبران فلسطینی پیشنهاد واقع‌بینانه‌ای ارائه نداده‌اند و نشانی نیست که اگر توافقی حاصل شود، بتوانند آن را حفظ کنند.

در این میان، دولت جدید اسرائیل در تلاش است که روابط خود را با شرکای معدود عرب خود، از جمله مصر و امارات متحده عربی تقویت کند، هر چند صلح با همسایگان، نمی‌تواند جای صلح با فلسطینی‌‌ها را بگیرد.

از دید نویسنده مقاله، ائتلاف شکننده حاکم در اسرائیل به علت حضور جناح‌های مخالف استقلال دولت فلسطینی، به دولت جدید امکان نمی‌دهد راه حل دو دولت را پیش بکشد و اعضای ائتلاف، از موضوع‌های اختلاف‌برانگیز میان خود، پرهیز می‌کنند.

شورای سردبیری بلومبرگ می‌نویسد‌: «برآورد تیره از اوضاع کنونی را این حقیقت که وضع موجود قابل دوام نیست، به چالش می‌کشد.»

نویسنده استدلال می‌کند که بالا گرفتن خشم فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی و در خاک اسرائیل، به بالا گرفتن تنش‌ها منجر خواهد شد.

سرمقاله‌ خبرگزاری بلومبرگ به رهبران اسرائیل توصیه می‌کند که با تلاش برای بهبود شرایط زندگی فلسطینی‌ها و پرهیز از اقداماتی مثل الحاق یکجانبه اراضی فلسطینی، و همکاری با آمریکا، مصر و دیگران برای بازسازی غزه بدون تقویت حماس و بهبود امکانات اقتصادی در کرانه غربی، راه صلح را هموارتر سازند.

بلومبرگ به آمریکا توصیه می‌کند که به مصر و قطر فشار بیاورد که از نفوذ خود برای کنترل حماس و حمایت از برگزاری انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی، استفاده کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG