لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

دیدگاه | توماس فریدمن: جو بایدن چگونه می‌تواند جایزه صلح نوبل را از آن خود کند


در میدان «شهادت» در بیروت، گروهی از زنان فلسطینی و لبنانی آتش‌بس حماس و اسرائیل را جشن گرفته‌اند.
در میدان «شهادت» در بیروت، گروهی از زنان فلسطینی و لبنانی آتش‌بس حماس و اسرائیل را جشن گرفته‌اند.

توماس فریدمن، خبرنگار نیویورک تایمز، در مقاله‌ای پیرامون درگیری‌های اخیر اسرائیل با فلسطینیان، در صفحۀ دیدگاه‌های این روزنامه می‌نویسد، به همه طرف‌‌های اصلی درگیری‌های اسرائیل و فلسطینی‌ها ضربات دردناک بسیاری وارد آمده است. آنها به خوبی می‌دانند که دور دیگری از نبردها مانند درگیری‌هایی که در دو هفتۀ گذشته مشاهده شد، می‌تواند عواقب فاجعه‌باری را برای هر کدام‌شان به دنبال داشته باشد.

نویسنده موقعیت فعلی را به وضعیتی تشبیه می‌کند که در پایان جنگ ۱۹۷۳ وجود داشت. پس از آن که همۀ طرف‌ها بر اثر آن جنگ تضعیف شده و از دردِ آن به خود می‌پیچیدند، هنری کیسینجر موفق شد نخستین صلح واقعی میان اعراب و اسرائیل را برقرار کند. هرکدام از آنها می‌دانست که یک چیزی باید تغییر کند.

توماس فریدمن می‌گوید امروز می‌توان یک «لحظه‌ کیسینجری» مشابه را حس کرد؛ لحظه‌ای که در پی آخرین جنگ حماس و اسرائیل شکل گرفته است.

هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، سال گذشته بدون این که منتظر قرارداد صلحی میان فلسطینیان و اسرائیل بماند موفق به عادی‌سازی روابط امارات متحدۀ عربی، بحرین، مراکش، و سودان با اسرائیل شد، تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانۀ باختری ضربه‌ای جدی خورد. پیام به رهبری فلسطینی در کرانۀ باختری کاملاً واضح بود: «شما کاملاً آشفته، فاسد، و بی‌تأثیر هستید و ما کشورهای عربی دیگر اجازه نمی‌دهیم که بر روابط ما با اسرائیل حق وتو داشته باشید.»

فریدمن می‌گوید به رغم کوبش بی‌امان حماس در غزه توسط اسرائیل، هیچ یک از آن چهار کشور از عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل صرف‌نظر نکرد.

اما این‌ موضوع که به رغم ضربات سنگین نیروی هوایی اسرائیل، حماس توانست به استفاده از موشک‌های دوربردی که در کارخانه‌های زیرزمینی خود ساخته بود، ادامه دهد، اسرائیل را شگفتزده کرد.

نویسنده در پایان به بایدن این پیام را می‌دهد: «شما ممکن است به [موضوع] چین علاقه داشته باشید، اما خاورمیانه همچنان به شما علاقه‌مند است. شما به طرز ماهرانه‌ای از بیرون معرکه، به ایجاد آتش‌بس کمک کردید. آیا می‌خواهید – یا جرأتش را دارید – که پا در میانۀ این لحظۀ جدید کیسینجری بگذارید؟»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG