لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

دیدگاه | بزرگترین مشکل ایران کمبود آب است


بارها کشاورزان در ایران در اعتراض به بی‌آبی تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.
بارها کشاورزان در ایران در اعتراض به بی‌آبی تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

الکس وطن خواه، مدیر برنامه ایران در «موسسه خاورمیانه» در آمریکا، در مقاله‌ای در نشریه «فارن پالیسی» می‌گوید که بزرگترین مشکل ایران «آب» است.

به نوشته وطن خواه، ایران تشنه است و در حقیقت انتظار می‌رود سال جاری خشک‌ترین سال ایران در پنج دهه گذشته باشد.

او می نویسد از حدود ۸۵ میلیون نفر جمعیت ایران، ‌حدود ۲۵ میلیون در مناطقی زندگی می کنند که از لحاظ منابع آب دچار «تنش آبی» است. این مناطق بیشتر در مرکز و جنوب کشور قرار دارند. کمبود آب به همه بخش های جامعه، از خانوارهای شهری گرفته تا جوامع روستایی، ضربه می زند. ایران از این نظر تنها نیست. از بین ۱۷ کشوری که بیشترین شرایط موسوم به تنش آبی را دارند، ۱۲ کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا قراردارند که شامل همه کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود.

وطن خواه می نویسد ایران و همسایگان عربش با پذیرش این که برای افزایش امنیت آب منطقه نیاز به همکاری دارند، و باید آسیب رساندن به اکولوژی خلیج فارس را به حداقل برسانند، می توانند در جهت رسیدگی به چالش آب منطقه موفقیت های زیادی به دست آورند. به نوشته الکس وطن خواه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، که تمرکزش روی مقابله با تغییرات اقلیمی است، از این منظر دلیل خوبی دارد که همکاری منطقه ای برای مشکل آب را ترویج کند.

این تحلیلگر می گوید که توانایی تهران برای مقابله با بحران آب با چالش های سیاسی خارجی ایران مرتبط است. او می گوید بدتر شدن بحران آب ایران صرفا نتیجه خشکسالی های سال های گذشته نیست، بلکه این بحران با تحمیل آخرین دور تحریم های آمریکا مصادف شد، شدیدترین تحریم هایی که تاکنون علیه یک کشور اعمال شد و قدرت مالی ایران و دسترسی به تازه‌ترین فناوری های موجود در حوزه آب را به شدت محدود کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG