لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

دیدگاه | رویدادهای منطقه می‌تواند ایران و هند را به هم نزدیک‌تر کند


ابراهیم رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی - عکس آرشیوی
ابراهیم رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی - عکس آرشیوی

حضور سوبرامانیان جایشانکار، وزیر خارجه هند، در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، می‌تواند صرفا اقدامی تشریفاتی و برای ابراز حسن‌ نیت متقابل باشد. اما از دید یک تحلیلگر پرسابقه سیاست منطقه در دانشگاه ملی سنگاپور که مقاله‌ای در باره احتمال گسترش روابط دولت هند با حکومت ایران در یک نشریه معتبر واشنگتن منتشر کرده است، رویدادهای منطقه می‌تواند دو کشور را به هم نزدیک کند.

سی. راجا موهان، رئیس اندیشکده مطالعات آسیای جنوب شرقی دانشگاه ملی سنگاپور، در مقاله خود در نشریه «فارن پالیسی» می‌نویسد، در حالی که افغانستان با خروج نیروهای آمریکایی وارد بحران می‌شود، محاسبات درازمدت دولت هند در باره توازن قدرت در منطقه، آن کشور را به سوی همکاری راهبردی با حکومت ایران سوق می‌دهد.

این کارشناس عقیده دارد که جمهوری اسلامی هم مشتاق است دعوت هند را اجابت کند. وی می‌نویسد ماه گذشته، هنگامی که جایشانکار سر راه خود به روسیه در تهران توقف کرد، مورد استقبال ابراهیم رئیسی قرار گرفت و نخستین وزیر خارجه‌ای بود که چنین فرصتی را به دست آورد. این استقبال رسمی، نشان دهنده علاقه حکومت ایران به بالا بردن سطح همکاری با هند بود.

نویسنده همچنین با اشاره به گزارش‌ خبرگزاری‌ها، می‌نویسد در هفته‌های اخیر نیز دولت‌های تهران و دهلی نو، رایزنی‌های خود در باره افغانستان را شدت بخشیده‌اند.

پیش از این، روزنامه انگلیسی‌زبان «هندو» گزارش داد که جایشکار در دیدار روز ۱۷ تیرماه (۸ ژوئیه) در تهران، از سوی نارندرا مودی، نخست وزیر هند، انتخاب رئیسی را تبریک گفت. «هندو» می‌نویسد ادامه تبادل نظر میان دو کشور با توجه به بالا گرفتن خشونت در افغانستان، اهمیت یافته است. این روزنامه به نقل از یک منبع در وزارت خارجه هند می‌افزاید، در حالی که گروه طالبان در جنگ با دولت اشرف غنی در کابل موقتا دست بالا را به دست آورده، هند کار باقی‌مانده برای آماده‌سازی بندر چابهار را که می‌‌تواند دسترسی هند به افغانستان را تضمین کند، سرعت بخشیده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG