لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

دیدگاه | بایدن باید دیپلماسی واکسن را به کشورهای مشمول تحریم تعمیم دهد


تزریق واکسن سینوفارم در مرکز خرید ایران مال، تهران
تزریق واکسن سینوفارم در مرکز خرید ایران مال، تهران

جیسن بارتلت، پژوهشگر برنامه انرژی، اقتصاد، و امنیت در اندیشکده‌ «مرکز امنیت آمریکای نوین» در واشنگتن، طی مقاله‌ای در نشریه «نشنال اینترست» پیشنهاد کرده است که دولت آمریکا کشورهای مشمول تحریم از جمله ایران، کره شمالی، و ونزوئلا را نیز به فهرست کشورهای دریافت کننده واکسن از آمریکا اضافه کند.

آقای بارتلت می‌نویسد آمریکا، به عنوان یکی از رهبران توزیع داخلی‌ واکسن در جهان، می‌تواند به برطرف کردن رنج ناشی از کووید-۱۹ در خارج از کشور کمک کند و همچنین، با استفاده از دیپلماسی واکسن، از نفوذ چین و روسیه در کشورهای تحت تحریم بکاهد.

وی می‌نویسد: «چین و روسیه، با هدف بی‌اعتبار کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی، از طریق حساب‌های تحت کنترل دولت در رسانه‌های اجتماعی و همچنین اقدامات دولتی، روایت واکسیناسیون در ایران را شکل بخشیده‌اند» و به کره شمالی و ونزوئلا هم واکسن ارسال کرده‌اند.

از دید این نویسنده، مشکل اصلی این است که کشورهای تحت تحریم معمولا به دلیل تحریم‌های بانکی از دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه محروم هستند و به همین سبب، کلید دیپلماسی واکسن در مورد این کشورها در اختیار وزارت خزانه‌داری آمریکا است. وی می‌نویسد هر چند دولت بایدن اخیرا استراتژی خود برای توزیع جهانی واکسن را اعلام کرد، ولی از کشورهای تحت تحریم نظیر ونزوئلا، ایران و کره شمالی به عنوان گیرندگان واکسن یا نیازمندی‌های انسان‌دوستانه از آمریکا، نام نیاورد. در نتیجه، چین همچنان یک قدم از آمریکا جلوتر است.

نویسنده به دولت آمریکا پیشنهاد می‌کند برای تقویت کوشش‌های جهانی علیه گسترش ویروس کرونا، و کاهش از نفوذ چین و روسیه، با تماس دیپلماتیک موقت و تجدیدنظر در نظام‌ تحریم‌ها، توزیع کمک‌های انساندوستانه و نیازمندی‌های مربوط به همه‌گیری‌ی کرونا در ایران، ونزوئلا و کره‌شمالی را مجاز کند.

- برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG