لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

دیدگاه | آمریکا باید درباره سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل واقعیت را بگوید


دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل موشک‌های شلیک شده از نوار غزه را منهدم می‌کند - عکس آرشیوی
دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل موشک‌های شلیک شده از نوار غزه را منهدم می‌کند - عکس آرشیوی

ستون‌نویس یکی از پرنفوذترین روزنامه‌های جهان می‌‌گوید که آمریکا باید بیان حقیقت درباره تسلیحات هسته‌ای اسرائیل را شروع کند.

پیتر باینارت، نویسنده نیویورک تایمز، در مقاله‌ای که روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه (۱۱ اوت) منتشر کرد، می‌نویسد، دولتمردان آمریکا با این هشدار که ایران می‌تواند تمام خاورمیانه را هسته‌ای کند، تلویحا مدعی می‌شوند که خاورمیانه در حال حاضر غیرهسته‌ای است، در حالی که چنین نیست و اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد، اما این مسئله از سوی رهبران آمریکا، که به باور نویسنده مدت نیم قرن در این باره تجاهل کرده‌اند، بیان نمی‌شود.

نویسنده عقیده دارد که پنهان‌کاری در باره تسلیحات هسته‌ای اسرائیل، تعهد ظاهری آمریکا نسبت به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای را تضعیف می‌کند و بحث بر سر برنامه هسته‌ای ایران را مخدوش می‌سازد.

وی بعد از برشمردن تلاش‌‌های اسرائیل برای مخفی نگاه داشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای خود از رهبران آمریکا، می‌نویسد بعد از آن که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نتیجه‌گیری کرد اسرائیل کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار دارد، ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری آمریکا، و گولدا مایر، نخست وزیر اسرائیل، با هم قرار گذاشتند که آمریکا وجود تسلیحات هسته‌ای در اسرائیل را تایید نمی‌کنند، ولی اسرائیل را برای گردن نهادن به بازرسی سازمان‌های بین‌المللی، تحت فشار نخواهد گذاشت.

روسای جمهوری آمریکا نیم قرن به این قرار وفادار ماندند، از جمله دولت پرزیدنت باراک اوباما که تعهد کرده بود حذف کامل تسلیحات هسته‌ای در جهان را پی‌گیر باشد، برای جلوگیری از بحث در باره تسلیحات هسته‌ای اسرائیل، به منکوب کردن یک کنفرانس سازمان ملل متحد درباره خاورمیانه بدون تسلیحات هسته‌ای کمک کرد.

نویسنده می‌افزاید آمریکا برای واداشتن ایران به پذیرفتن بازرسی‌هایی سختگیرانه‌تر از پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، تحریم‌های سنگین برقرار کرده است. اما اسرائیل که هرگز پیمان منع اشاعه را امضا نکرده، اجازه نمی‌دهد که بازرسی شود.

نویسنده می‌افزاید، سکوت دولت آمریکا جلوی بحث صادقانه در آن کشور در باره خطرات برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را می‌گیرد.

مقاله‌نویس نیویورک تایمز ضمن بیان تردید در مورد برنامه هسته‌‌ ایران برای موجودیت اسرائيل به خاطر بازدارندگی هسته‌ای اسرائيل، می‌افزاید با وجود این آمریکا باز هم باید از طریق دیپلماتیک در پیشگیری دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای آن بکوشد، و اگر در مذاکرات به موفقیت نرسد زیر فشار قرار می‌گیرد که با ایران وارد جنگ شود. در آن صورت، این مهم است که مردم آمریکا بتوانند در باره خطر ایران برای نزدیک‌ترین متعهد آمریکا در خاورمیانه، تصمیمی آگاهانه بگیرند. اما این که دولت آمریکا دسترسی اسرائیل به ابزار لازم برای بازداشتن یک حمله هسته‌ای را هرگز آشکارا تأیید نمی‌کنند، اتخاذ چنین تصمیمی را دشوارتر می‌کند.

او می‌نویسد دولت پرزیدنت جو بایدن به اسرائیل فشار نخواهد آورد که از تسلیحات هسته‌ای دست بردارد. اما این به آن معنی نیست که اعتبار جهانی آمریکا باید مخدوش شود و با انکار واقعیت مردم فریب داده شوند.

او احتمال می‌دهد که بحث صادقانه‌تر در آمریکا در باره برنامه هسته‌ای اسرائیل بتواند به رویای دور «خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای» جانی تازه ببخشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشرشده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG