لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

جزئیاتی از حمله ۴۰ دقیقه ای به مجتمع بن لادن


جان بریتان (چپ) دستیار رییس جمهوری آمریکا
جان بریتان (چپ) دستیار رییس جمهوری آمریکا

مسوول ارشد امور ضد تروریسم رییس جمهوری آمریکا می گوید نیروهای آمریکایی اگر فرصت داشتند، اسامه بن لادن را زنده دستگیر می کردند.

جان برینان روز دوشنبه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت اعضای تیم آمریکایی که عملیات حمله به مجتمع بن لادن در پاکستان را اجرا کرد، اگر توسط بن لادن تهدید نمی شدند، او را زنده دستگیر می کردند.

بن لادن در جریان درگیری مسلحانه با نیروهای آمریکایی کشته شد. یک تیم نیروهای ویژه آمریکا، شب هنگام با استفاده از یک هلی کوپتر و از بالا وارد مجتمعی که بن لادن در منطقه ابت آباد حضور داشت، وارد شدند.

ابت آباد، حدود ۵۶ کیلیومتری شمال اسلام آباد پایتخت پاکستان واقع است.

برینان مرگ اسامه بن لادن، رهبر القاعده را «ضربه ای استراتژیک» به این سازمان توصیف کرد.

او گفت مسوولان در کاخ سفید، در حالی که عملیات در ابت آباد پاکستان در جریان بود، بطور مستقیم آن را مشاهده می کردند. او تمامی آن لحظات را پر از اضطراب توصیف کرد.

جان برینان گفت ایالات متحده با قاطعیت مطمئن نبود که بن لادن در آن مجتمع حضور دارد.

برینان گفت مقامات ایالات متحده تا پش از خروج نیروهای آمریکایی از قلمرو هوایی پاکستان، در باره این عملیات اطلاعاتی به پاکستان نداده بودند.

او گفت یک لحظه پر تنش زمانی رخ داد که یکی از هلی کوپتر ها غیر فعال شد.

او از حدس زدن درباره اینکه بن لادن احتمالا چه کمک هایی در پاکستان دریافت کرده بود، خودداری کرد.

دولت اوباما گفت عملیات کمتر از ۴۰ دقیقه طول کشید.

پیشتر در روز دوشنبه، یکی از مسوولان در توصیف این مجتمع «فوق العاده منحصر به فرد» گفت این ساختمان دو در امنیتی داشت، دیوارهایش ۳ تا ۵ متر بلند بود. دیوارها سیم خاردار داشتند و یک تراس در طبقه سوم بود دیواری به بلندی دو متر داشت.

به گفته یکی از مسوولان، این خانه ۸ برابر بزرگتر از دیگر خانه های منطقه بود و تلفن یا اینترنت نداشت و ساکنانش زباله های خود را می سوزاندند تا آنها را برای جمع آوری کیسه کنند. این مقام مسوول گفت ارزش تقریبی خانه حدود ۱ میلیون دلار بوده است.

مسوولان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که در این خانه که دو برادر «بدون منبع ثروت قابل توضیحی» ساکن بودند، باید یک «هدف با ازرش» ساکن باشد.

به گفته مسوولان، بن لادن در جریان حمله مقاومت کرد و در درگیری مسلحانه به همراه دو پیک خود و یک پسرش کشته شد.

یک زن نیز که گمان می رود یکی از همسران بن لادن بوده است و از او به عنوان سپر انسانی استفاده شد، نیز کشته شد. دو زن دیگر مجروح شدند.

یکی از هلی کوپترهای آمریکایی نیز به دلیل نقص فنی شد، باید منهدم می شد.

اهالی منطقه که به دلیل درگیری مسلحانه بیدار شده بودند، گفتند هیچ تصوری نداشتند که بن لادن ساکن آن مجموعه بوده است.

آنان گفتند صدای تیراندازی را شنیدند و از پشت بام شاهد بلند شدن شعله های آتش بودند. این منطقه بعدا توسط نیروهای پاکستانی مسدود شد.

XS
SM
MD
LG