لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

اوباما: مرگ بن لادن «روز خوبی برای آمریکاست»


تصویر گرفته شده از شبکه خبری ABC که داخل اتاق خوابی که اسامه بن لادن در آن کشته شد را نشان می دهد
تصویر گرفته شده از شبکه خبری ABC که داخل اتاق خوابی که اسامه بن لادن در آن کشته شد را نشان می دهد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید با مرگ اسامه بن لادن، رهبر القاعده، دنیا امن تر و بهتر است.

آقای اوباما روز دوشنبه در کاخ سفید گفت «این برای آمریکا یک روز خوب است» و ایالات متحده تعهد خود را برای اینکه ببیند عدالت اجرا شده، نگه داشته است.

رییس جمهوری آمریکا اواخر روز یکشنبه در واشنگتن اعلام کرد بن لادن، توسط نیروهای آمریکایی داخل مجتمعی در پاکستان کشته شده است.

آزمایش DNA

به گفته مسئولان، آزمایش DNA ثابت کرده است که به احتمال ۹۹ و ۹ دهم درصد، بن لادن مرده است. جزئیات این آزمایش داده نشده است.

آقای اوباما روز یکشنبه گفت «تیم کوچکی از آمریکایی ها» عملیات علیه مجتمع در ابت آباد، منطقه مرفهی در شمال اسلام آباد را انجام دادند.

او گفت نیروهای آمریکایی بن لادن را پس از بروز یک درگیری مسلحانه از پای در آوردند و جسد او را در اختیار گرفتند.

دفن در دریا

مسئولان وزارت دفاع آمریکا می گویند جسد بن لادن، از عرشه یک ناو هواپیما بر آمریکایی در شمال دریای عرب به آب انداخته شد.

آنان می گویند با جسد بن لادن طبق سنت اسلامی رفتار شد.

آقای اوباما مرگ بن لادن را «مهمترین دستاورد» در ماموریت شکست دادن القاعده خواند و گفت این امر باید مورد استقبال همه کسانی قرار بگیرد که به صلح و کرامت انسانی عقیده دارند.

نگهداری اطلاعات محرمانه

دولت اوباما عملیات حمله به مجتمعی که رهبر القاعده در آن ساکن بود، ماموریتی پیچیده و خطرناک توصیف کرد. یکی از مقام ها گفته است ایالت متحده اطلاعات عملیات را با هیچ کشور دیگری در میان نگذاشت و تنها افراد اندکی در دولت آمریکا پیش از انجام عملیات از آن خبر داشتند.

کشته شدن بن لادن نزدیک به ۱۰ سال پس از حمله فاجعه انگیز افراد القاعده در یازده سپتامبر ۲۰۱۱ صورت می گیرد. در حملات یازده سپتامبر در آمریکا، نزدیک به ۳۰۰۰ نفر کشته شدند.

آقای اوباما گفت بن لادن رهبر مسلمانان نبود، اما «قاتل توده مسلمانان» بود.

رییس جمهوری آمریکا گفت موقعیت بن لادن با همکاری اطلاعات پاکستان شناسایی شد و او اجازه انجام عملیات را ماه ها پیش و به دنبال دریافت اطلاعاتی صادر کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت «شکی وجود ندارد» القاعده حملات را دنبال خواهد کرد. او گفت آمریکا باید در خانه و بیرون از مرزها هوشیار باقی بماند.

XS
SM
MD
LG