لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

مذاکره اوپک و کشورهای غیرعضو برای تمدید ۹ ماهه توافق کاهش تولید


اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و کشورهای صادرکننده غیرعضو آن سازمان به منظور پیشگیری از کاهش قیمت‌ها در سه ماهه اول سال آینده میلادی، در حال گفت‌وگو در مورد تمدید توافق تثبیت سقف تولید به مدت طولانی‌تر از ۶ ماه هستند.

اعضای اوپک، روسیه و دیگر کشورهای صادرکننده نفت که عضو آن سازمان نیستند سال گذشته توافق کردند به منظور تقویت قیمت‌ها، سطح تولید خود را از اول ژانویه ۲۰۱۷ به مدت شش ماه مجموعا به میزان ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه در اوپک که هویت او را فاش نکرد نوشت، اعضای سازمان برای بررسی این موضوع که آیا ایجاد توازن در بازار نیاز به تمدید ۹ ماهه یا بیشتر این توافق را دارد یا خیر، گفت‌وگوهایی را در میان خود آغاز کرده‌اند.

این خبرگزاری همچنین از قول یکی از دست اندرکاران بازار که به این گفت‌وگوها نزدیک است نوشت، مذاکراتی درباره تمدید توافق تثبیت سقف تولید آذر ماه ۱۳۹۵ تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، که معمولا تقاضا برای نفت پائین می‌آید، در جریان است.

منابع آگاه دیگری نیز به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که احتمال مذاکره اوپک و غیراوپکی ها بر سر تمدید یک ساله هم حتی وجود دارد، هر چند تمدید بیشتر از شش ماه - که سال گذشته توافق شده بود - «بسیار دشوار» به نظر می رسد، اما «هر چیزی امکان پذیر است.»

هر چند اجرای توافق مذکور تا حدی به تقویت قیمت‌ها کمک کرد، اما بالا ماندن میزان ذخایر نفت در سراسر جهان و همچنین افزایش تولید برخی کشورهایی که در توافق شرکت نکردند، مانند ایالات متحده آمریکا، منجر به افت مجدد بهای نفت در بازار شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG