لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

موافقت اکثریت اعضای اوپک و کشورهای غیرعضو برای تمدید موقت کاهش تولید


عربستان سعودی اعلام کرد بیشتر کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای صادرکننده غیر عضو آن با تمدید توافق تثبیت سقف تولید نفت موافق هستند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در کنفرانسی خبری در ریاض اشاره کرد به اینکه تمدید توافق کاهش تولیدات نفتی تا ۹ ماه دیگر، یعنی تا ماه مارس سال آینده، و جذب «یک یا دو» کشور تولیدکننده نفت به اوپک می تواند انباشت نفتی را تا پایان ربع نخست سال ۲۰۱۸ به متوسط پنج ساله آن کاهش دهد، معیاری که از دید اوپک در تقویت قیمت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است.

آقای الفالح همچنین گفت «کسانی که تا کنون با صحبت کرده ام» از ملحق شدن به پروژه اوپک در مسیر کاهش تولیدات نفتی حمایت کرده است. او افزود در این مسیر از پیشنهاداتی که مطرح شوند استقبال خواهد کرد.

اعضای اوپک، روسیه، و دیگر کشورهای صادرکننده نفت که عضو آن سازمان نیستند سال گذشته توافق کردند به منظور تقویت قیمت‌ها، سطح تولید خود را از اول ژانویه ۲۰۱۷ به مدت شش ماه مجموعا به میزان ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

هر چند اجرای توافق مذکور تا حدی به تقویت قیمت‌ها کمک کرد، اما بالا ماندن میزان ذخایر نفت در سراسر جهان و همچنین افزایش تولید برخی کشورهایی که در توافق شرکت نکردند، مانند ایالات متحده آمریکا، منجر به افت مجدد بهای نفت در بازار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG