لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

اهود اولمرت در دادگاه محکوم شد


دولت اسرائیل به دادگاه اهود اولمرت نخست وزیر سابق اسرائیل توصیه کرد که اولمرت را بیشتر از شش ماه به زندان محکوم نکند و آن را هم با خدمات عمومی جایگزین کند.

اولمرت به اتهام سوء استفاده از اعتماد در قرار ملاقات های شغلی و عقد قرارداد با مشتریان یکی از شرکای تجاری اش، با مجازات یک تا سه سال زندان و جریمه نقدی روبرو است.

اولمرت زمانی که شهردار اورشلیم و وزیر کابینه بود مرتکب این جرائم شده است. با این حال زمانی که اولمرت، در رأس حزب میانه رو کادیما و نخست وزیر اسرائیل بود، پس از مواجهه با اتهاماتی که از جمله شامل گرفتن رشوه سنگین از یک آمریکایی و ارائه تکراری صورت حساب مخارج مسافرت های خارجی اش برای بازپرداخت، مجبور به استعفا از نخست وزیری شد.

در ماه ژوئیه -اوایل تابستان- دادگاهی در بیت المقدس بسیاری از این اتهامها علیه او را رد کرد و به نظر می رسید این حکم، یک پیروزی بزرگ برای اولمرت باشد.
هر چند محکومیت به جرائم کوچکتر، اهود اولمرت را تبدیل به اولین نخست وزیر اسرائیل کرد که تاکنون در دادگاه محکوم شده است.

اولمرت ادعا می کند در آستانه یک توافق تاریخی با فلسطینی ها بود که او را در اوایل سال ۲۰۰۹ مجبور به استعفا کردند.

خروج او، راه را برای انتخاب بنیامین نتانیاهو تندرو باز کرد و تلاش های صلح از آن زمان دچار یک وقفه طولانی شد.

اهود اولمرت در حال حاضر در دادگاه دیگری با اتهام رشوه خواری در یک پروژه بحث برانگیز املاک و مستغلات در بیت المقدس مواجه است.

سال گذشته «موشه کاتساو» رئیس جمهوری ایرانی تبار سابق اسرائیل هم به جرم تعرض به سه کارمند زن خود در طول مدت خدمتش به عنوان وزیر و رئیس جمهوری اسرائیل به هفت سال زندان محکوم شد.
XS
SM
MD
LG