لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

دادستانی در اسراييل عليه اهود المرت اعلام جرم کرد


Братство рейнджеров Йеллоустоуна
Братство рейнджеров Йеллоустоуна

مقام های قضايی اسراييل می گويند که اهود المرت، نخست وزير پيشين آن کشور، را به فساد مالی و رشوه خواری، متهم کردند. آقای اولمرت متهم است از طريق يک واسطه در يک طرح توسعه مسکن در اورشليم رشوه دريافت کرده است.

مقام های قضايی اسراييل می افزايند: جرائم اهود المرت قبل از انتخاب وی به مقام نخست وزيری آن کشور در سال ۲۰۰۶ رخ داد. او در آن زمان شهردار اورشليم بود.

بر اساس اعلام جرم از سوی مقام های دادستانی، ميليون ها دلار به صورت غيرقانونی برای پيشبرد چند طرح ساختمان سازی، پرداخت شد. يکی از اين طرح ها، پروژه توسعه مسکن هولی لند در اورشليم است که نيازمند تغيير در مقررات حوزه بندی در اين شهر بود. آقای المرت متهم است در معافيت های مالياتی به نفع شرکت طرف قرارداد در اين پروژه و منافع شخصی ديگر در آن، دخالت داشت.

آقای المرت هم اکنون به جرائم جداگانه ديگری نيز قبل از نخست وزيری اش متهم شده است، از جمله دريافت وجوه غيرقانونی از يکی از هواداران آمريکايی اش و ارائه صورتحساب های جعلی به گروه های يهوديان برای سفرهای خارجی اش.

آقای المرت ضمن تکذيب کليه اتهام ها می گويد در طول سه دهه حرفه سياسی اش مرتکب هيچ عمل غيرقانونی نشده است. الی ذوهار، وکيل آقای المرت، نحوه عملکرد دادستانی را ناعادلانه می داند و می گويد: عادلانه نيست. ما تقاضا کرديم قبل از اعلام جرم، جلسه مقدماتی دادگاه برگزار شود. دادستانی چند بار توافق کرد اعلام جرم به تاخير بيافتد، اما بالاخره موافقت نکرد.

در اعلام جرم ۸۷ صفحه ای مقام های قضايی اسراييل، نام برخی ديگر از شخصيت های قدرتمند سياسی آمده است. شهردار پيشين اورشليم نيز متهم به دخالت در همان رسوايی پروژه هولی لند است. دنی دانکر، رييس پيشين دومين بانک بزرگ اسراييل، نيز متهم است صد ها هزار دلار به مقام های دولتی برای تغيير حوزه بندی همان پروژه رشوه پرداخت کرده است.

XS
SM
MD
LG