لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

شدیدترین زمین لرزه ایالت اوکلاهما ثبت شد


ایالت اوکلاهمای آمریکا روز شنبه شاهد زلزله ای به شدت ۵.۶ ریشتر بود.

زلزله روز شنبه، ۱۳ شهریور، به شدت ۵.۶ ریشتر شدیدترین زمین لرزه ای است که تا کنون در تاریخ ایالت اوکلاهما ثبت شده است. مرکز این زمین لرزه در شمال غربی شهر پانی در این ایالت بود. به گفته مقامات ایالتی، لرزه های این زمین لرزه از ایالت داکوتای جنوبی تا تگزاس حس شده است.

تا کنون هیچ تلفات یا جراحات ناشی از این زلزله گزارش نشده است و خرابی های ناشی از لرزه ها بسیار کم بوده است. با این حال شهر پانی در منطقه خود وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

خرابی ناشی از زلزله در شهر پانی، اوکلاهما
خرابی ناشی از زلزله در شهر پانی، اوکلاهما

زلزله روز شنبه که عمق کمی نسبت به زلزله های دیگر داشت می تواند نگرانی ها از تاثیرات محیط زیستی ناشی از استخراج نفت و گاز را افزایش دهد. کارشناسان در این منطقه پیشتر اینگونه فعالیت ها را دلیل وقوع زمین لرزه های ضعیف تا متوسط اعلام کرده اند.

بنا به آمار بدست آمده از مرکز زمین شناسی اوکلاهما، این ایالت روزانه بطور متوسط ۲.۵ زلزله ۳ ریشتری یا شدید تر دارد، رقمی که نسبت به ۸ سال پیش ششصد برابر بیشتر شده است.

اقتصاد اوکلاهما به شدت وابسته به صنعت تولید انرژی است. اما بنا به گزارش ایالتی که سال گذشته منتشر شده، زمین شناسان متوجه رابطه ای میان افزایش میزان لرزه ها از یک سو، و تزریق پساب های صنعتی به داخل زمین از سوی دیگر شده اند.

XS
SM
MD
LG