لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

ثروت نفتی، عامل جذب بازرگانان به داکوتای شمالی


تاسيسات حفر نفت در کانتی مک کنزی در خارج از شهر ويليستون
تاسيسات حفر نفت در کانتی مک کنزی در خارج از شهر ويليستون

ايالت داکوتای شمالی دارای یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در ايالات متحده است. علت اين امر در رونق نفتی اين ايالت است که بر روی يکی از بزرگترين ذخاير نفتی آمريکا واقع شده و اکنون از بيشترين تعداد مشاغل جديد برخوردار است. با نقل مکان شرکتها به داکوتای شمالی، که جذب پتانسيل بالقوه منافع اين ايالت شده اند، بازار کار در حال رشد است - اما بدست آوردن اين منافع بدون چالش نیست.

داکوتای شمالی، با مساحتی معادل يک نهم مساحت ايران، در شمال آمريکا و هم مرز با کانادا قرار دارد. شهر ويليستون، در شمال شرقی اين ايالت، با جمعيتی معادل ۱۵ هزار نفر، زمانی يکی از نقاط خاموش و بی‌سر و صدای داکوتای شمالی بود. اما به لطف روش های جدید استخراج نفت از ذخایر نهفته در دل سنگ، اکنون تبديل به مرکز پررونق کسب‌وکار در منطقه شده است. و همه از اين نمد به دنبال کلاهی برای خود هستند.

معاون مدير دفتر توسعه اقتصادی ويليستون، شون ونکو، می‌گويد، «در ميان شهرهایی با جمعيت زير ۵۰هزار، ويليستون اکنون سريعترين رشد را در آمريکا دارد.» ونکو اعتراف کرد که سازمان متبوع وی، و همچنين ايالت داکوتای شمالی، به سختی می‌توانند حساب اشخاص و شرکتهايی که به درون ايالت سرازير شده‌اند را نگاه دارند.

او گفت، «شما فقط ساختمان‌هايی را می‌بينيد که بطور عمودی از زمين می‌رويند. خارق‌العاده است. ما در سال گذشته ۱ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار مجوز ارزش‌گذاری در ويليستون صادر کرده‌ايم.

بازوی توليدی

شرکت توليدی وکتور يکی از آن مجوزها را دريافت کرد. اين شرکت که مقر آن در ايالت ايلينيوز است، کارش توليد سامانه‌های خلاء صنعتی بزرگ نصب شونده بر روی کاميون است.

تجهيزات وکتور، که معمولا توسط شهرداری‌ها به عنوان وسيله‌ای برای پاک کردن فاضلاب استفاده می شود، همچنين می‌تواند در سکوهای نفتی و مخازن ذخیره سازی بکار رود – و اين امر باعث افزایش تقاضا برای محصولات اين شرکت در ميادين نفتی داکوتای شمالی شده است.

مدیر کل وکتور، سام ميچلی، گفت شرکت او به تازگی برای حفظ کامیون‌ها و تجهیزاتی که به شرکتهای نفتی فعال در داکوتای شمالی فروخته یک مرکز خدمات در ويليستون ساخته است. وی گفت، «ما احتمالا بيش از ۲۵ رقيب در اين صنعت داريم، و همه آنها سعی دارند وارد بازار داکوتای شمالی بشوند.»

ميچلی گفت، «برای توانايی سرويس دادن به آن تجهيزات در اين وضعيت محيط خشنی است. بازار شديدا سختگيری است، چون وقتی يک قطعه ماشين از کار می‌افتد، مشتری بلافاصله به قطعات يدکی نياز دارد. نياز آنها فوری است. من تاکنون در شرايطی نبوده‌ام که پول مساله نباشد. اگر شما آن قطعه را داشته باشيد، آنها پولش را پرداخت می‌کنند. البته اين مساله چشم‌انداز جالبی برای توليد کننده ماشين آلات است. بنابراين، چالش ما اين است که بفهميم چگونه آن قطعات را، بعه تعداد هر چه بيشتری، در اختيارشان قرار دهيم.»

او گفت یکی از بزرگترین چالش‌ها استخدام و حفظ کارکنان مرکز خدمات است.

ميچلی گفت، «شما نه تنها بايد دستمزد خوبی پرداخت کنيد، بلکه باید برای کارکنان تامین مسکن کنيد و مشوقهايی بدهيد تا آن افراد سر کار بمانند.»

چالش ها

از آنجا که دستمزدهای پرداختی به نيروی کار در بسيآری از مشاغل بالاتر از ميانگين سراسری است، اين منجر به سيل مهاجرت به سمت داکوتای شمالی شده است. در طول چند سال گذشته اقتصاد ايالت به ميزان پنج برابر سريع‌تر از ميانگين سراسری رشد کرده است - و همزمان با نقل مکان شرکتهای بيشتر به اين منطقه، انتظار می‌رود جمعيت بخش غربی ایالت داکوتای شمالی ظرف دهه‌های آتی ۵۰ درصد رشد جمعيتی داشته باشد.

از اين‌ روست که شون ونکو می‌گويد ويليستون برنامه‌های درازمدتی دارد. او گفت «ما در نظر داريم ۲۵۸ ميليون دلار صرف جاده سازی کنيم. می‌خواهيم تاسيسات تصفيه آبمان را بروز کنيم و ظرفيتش را بالا ببريم، فرودگاهمان را مجهز کنيم، ساختمان های دولتی‌مان را تعمير و بروز کنيم، اداره‌های آتش‌نشانی و پليس و خلاصه همه آنچه را که يک شهر را تشکيل می‌دهد، همه را می‌خواهيم بروز کنيم.»

اين قبيل فعاليت های توسعه زيرساختی، در مقابله با دو عامل دیگر نيز باید موثر باشد، نیاز به خدمات اجتماعی، و نرخ بزهکاری و ارتکاب جرم.

XS
SM
MD
LG