لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

سازمان‌های بین‌المللی انرژی: ایران قادر است بازار جهانی نفت را شگفت‌زده کند


ایران قادر است بازارهای نفتی جهان را شگفت زده کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00
دانلود

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد تحلیلگران از توانایی ایران در افزایش تولید و صادرات نفت را محافظه‌کارانه خواند و اعلام کرد که ایران قادر است با افزایش سریع صادرات نفتی خود، بازارهای نفتی جهان را به شگفتی وا دارد.

برخی از ناظران از جمله تحلیلگر ارشد شعبه لندن گروه بانکداری «بی ان پی پاریبا» فرانسه، پیش‌بینی بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، مبنی بر افزوده شدن روزانه یک میلیون بشکه بر صادرات نفتی ایران تا اواسط سال آینده را محافظه کارانه و بدبینانه خواند.

ادوارد پیباس، تحلیلگر پاریبا، تخمین بسیاری از کارشناسان نفتی را محافظه‌کارانه خوانده، و با اشاره به نیاز مبرم ایران به درآمد نفت، گفت که ایران قادر است بیشتر و سریعتر از آنچه آقای زنگنه پیش بینی کرده تولید و صادرات نفتی خود را افزایش دهد.

در اظهار نظری دیگر، مرکز پژوهشی نفتی بوستون اعلام که تدارک‌های لازم و پیشرفته تهران برای بازسازی صنعت نفت، به ایران امکان داده تا احتمالاً ظرف شش ماه تولید نفت خود را روزانه به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برساند.

سازمان بین‌المللی انرژی نیز گفت که اکثر تحلیلگران توانایی ایران را در افزایش سریع تولید و صادرات نفتی، بسیار محافظه‌کارانه، یعنی بسیار کم تخمین زده اند.

دکتر سارا وخشوری، موسس و رئیس «سازمان بین المللی انرژی اس وی آی» در این باره گفت که کشورهایی که وزارت خارجه آمریکا به آنها اجازه داده تا از ایران نفت خریداری کنند، می‌توانند بی‌درنگ خرید نفت خود را افزایش دهند.

تحلیل گر بازارهای نفتی سازمان بین‌المللی انرژی گفت که تردیدی نیست که ایران قادر است به سرعت فن‌آوری‌های نفتی خود را بازآرایی کند. او می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی، بر خلاف برخی از تحلیلگران، معتقد نیست که تحریم‌ها صدمات عمده‌ای بر تأسیسات نفتی ایران وارده آورده است.

«سازمان بین‌المللی ارزیابی اعتباری مودی»، به نقل از «موسسه بین المللی مالی»، نیز گفته است که دسترسی مجدد ایران به سیستم مالی جهان و پول‌های مسدود شده، تهران را قادر خواهد ساخت تا طی دو ساله آینده روزانه تولید نفت خود را به ۴ میلیون بشکه برساند.

مودی می‌گوید افزایش تولید و صادرات نفتی ایران، و عرضه بیش از ۳۰ میلیون بشکه نفت از مخازن شناور به بازارهای نفتی جهان در کوتاه مدت می‌تواند قیمت نفت و درآمد نفتی سایر کشورهای صادر کننده رقیب را کاهش دهد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیشتر گفته بود که ایران ۶ ماه پس از لغو تحریم‌ها، خواهد توانست تولید روزانه نفت خود را تا نیم میلیون بشکه افزایش دهد و یک سال بعد این افزایش تولید را به یک میلیون بشکه در روز برساند. ایران در حال حاضر حدود یک میلیون و سیصد هزار بشکه نفت در روز صادر می کند. ذخایر نفت ایران حدود ۱۵۸ میلیارد بشکه است.

XS
SM
MD
LG