لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

حمله در دانشگاه ایالتی اوهایو؛ مهاجم سومالیایی تبار است، حال یکی از مجروحان وخیم است


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی، مهاجم دانشگاه ایالتی اوهایو را یک مرد سومالیایی تبار معرفی کرد.

این مقام مسئول گفت فرد ضارب عبدالرزاق علی ارطان نام دارد. او متولد سومالی و دارای اقامت دائم در آمریکا بوده است. مشخص نیست که ارطان چه زمانی وارد آمریکا شده است.

هشت الی ۱۰ نفر در حمله روز دوشنبه به دانشگاه ایالتی اوهایو مجروح و شخص مهاجم کشته شد. حال یک نفر از مجروحان وخیم اعلام شده است.

این حمله در روز دوشنبه برنامه عادی روزانه دانشگاه را کاملا مختل کرد. مسئولان دانشگاه به دنبال حمله کلیه کلاس ها را تعطیل و از دانشجویان خواستند که محل دانشگاه را ترک کنند و یا در جای امن پناه بگیرند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از کرگ استون رئیس پلیس ایالتی اوهایو گفت که مهاجم با اتومبیل عمدا از روی جدول خیابان رد شده و افراد را در پیاده رو زیر گرفت، سپس از اتومبیل پیاده شد و با چاقو به آنان حمله کرد. پلیس سپس او را به ضرب گلوله از پا درآورد.

پلیس معتقد است که مهاجم به شکل انفرادی عمل کرده است.

حمله از ساختمانی در مرکز دانشگاه شروع شد. مسئولان در ابتدا درباره تیرانداز هشدار دادند و گروه های ویژه سوات در محل حاضر شدند و سپس دو نفر را دستبند زده و بازداشت کردند.

مسئولان دانشگاه کمی بعد از کشته شدن ضارب با گلوله پلیس خبر دادند. هنوز اعلام نشده که آیا او به سلاح گرم مجهز بود یا خیر. مجروحان یا هدف ضربات چاقو قرار گرفته اند و یا بر اثر ضربه اتومبیل آسیب دیده اند. نیویورک تایمز می گوید احتمال تروریستی بودن حمله رد نشده و در حال بررسی است.

در جریان حمله دانشجویان در خوابگاه ها یا کلاس ها پناه گرفتند و برخی از طریق توییتر درباره وضعیت اطلاعرسانی کردند.

اف بی آی اعلام کرد که با پلیس دانشگاه همکاری می کند و اداره فدرال رسیدگی کننده به الکل، دخانیات، سلاح و مواد منفجره نیز گفت که مامورانش در حال کار بر ماجرا هستند.

جان کیسیک فرماندار اوهایو در توییتر خود ضمن اعلام همدردی با آسیب دیدگان حمله از تلاش های پرسنل پلیس و نهادهای دیگری که به سرعت به حمله واکنش نشان داند سپاسگزاری کرد. او همچنین جلسه ای را که برای عصر دوشنبه برنامه ریزی شده بود لغو کرد.

نزدیک به ۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه ایالتی اوهایو در شهر کلمبوس تحصیل می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG