لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

اوفک برخی تراکنش‌ها و فعالیت‌های مرتبط با کووید-١٩ در ایران را مجاز کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد انجام برخی تراکنش‌ها و فعالیت‌های مرتبط با همه‌گیری کووید-١٩ با ایران که پیرو «مقررات معاملات و تحریم‌های ایران» ممنوع شده‌اند، به طور موقت تا ١٧ ژوئن ٢٠٢٣ مجاز هستند.

طبق این بیانیه، صادرات کالاها و فناوری جهت پیشگیری، شناسایی، و درمان کووید-١٩ به ایران یا دولت ایران و یا دولتی ثالث با هدف فروش نهایی به ایران ، واردات یا معاملات برخی از کالاهای مرتبط با کووید-١٩ از ایران یا دولت ایران به آمریکا، و واردات یا صادرات خدمات به ایران یا دولت ایران جهت پیشگیری، شناسایی و درمان کووید-١٩ تا ١٧ ژوئن ٢٠٢٣ مجاز هستند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که آن دسته از تراکنش‌های مرتبط با بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران نیز که در ارتباط با موارد ذکرشده درباره کووید-١٩ هستند و پیرو «مقررات معاملات و تحریم‌های ایران» ممنوع شده‌اند، مشمول این رفع موقتی تحریم هستند.

همچنین تراکنش‌های مالی لازم جهت اجرای موارد ذکرشده که اکنون به دلیل تحریم‌ها غیرمجازند، تا ١٧ ژوئن ٢٠٢٣ به وقت ساحل شرقی ایالات متحده مجاز هستند.

تمامی معاملات و تراکنش‌های موقتا مجاز طبق این بیانیه اوفک، باید تا زمان مهلت تعیین‌شده به پایان رسیده باشند، اما صادرات و یا صادرات مجدد کالاها و فناوری به بانک مرکزی، شرکت ملی نفت ایران، خریداران و واردکنندگان وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی و همچنین صادرات کالاها، فناوری، و خدمات جهت تسهیل در توسعه یا تولید سلاح‌های شیمیایی یا کشتارجمعی همچنان «ممنوع» است.

طبق این بیانیه که قرار است از روز جمعه ١٧ ژوئن ٢٠٢٢ اجرایی شود، صادرات یا صادرات مجدد برخی غذاها، داروها، تجهیزات پزشکی، کالاهای کشاورزی، و همچنین تراکنش‌های ویژه طبق شرایطی خاص مجاز هستند.

XS
SM
MD
LG