لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۵۲

اودیرنو: ایران از افراط گرایان در عراق حمایت می کند


فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق می گوید جمهوری اسلامی ایران با حمایت مالی و آموزش به گروه های شبه نظامی در عراق، به بی ثباتی در این کشور دامن می زند.

ژنرال ری اودیرنو روز یکشنبه به تلویزیون سی ان ان گفت ایران نمی خواهد عراق به کشوری قوی و دمکراتیک تبدیل شود. او گفت جمهوری اسلامی بیشتر می خواهد عراق یک «موسسه دولتی ضعیف» باشد.

آقای اودیرنو همچنین گفت از سرگیری عملیات جنگی نیروهای آمریکا در عراق، به معنای «شکست کامل» نیروهای امنیتی عراقی است. او با ستایش از عملکرد طولانی مدت نیروهای عراقی گفت، شکست آنان بعید به نظر می رسد.

همزمان، ارتش آمریکا می گوید یک سرباز این کشور روز یکشنبه در استان جنوبی بصره کشته شده است.

این اولین کشته از میان نیروهای آمریکایی از پنج شنبه گذشته تاکنون به شمار می رود.

قرار است ۵۰ هزار تن از نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱ در عراق بمانند و خروج سربازان آمریکایی از عراق تا پایان ماه اوت، ماه جاری میلادی برنامه ریزی شده است.

نیروهای آمریکایی که در عراق می مانند، بیشتر کار آموزش به سربازان عراقی و عملیات مبارزه با تروریسم را بر عهده خواهند داشت اما در صورتی که مورد حمله قرار گیرند و یا نیروهای عراقی به کمک احتیاج داشته باشند، توانایی کامل مبارزه را دارند.

بیش از ۴۴۰۰ تن از پرسنل نظامی آمریکا از زمان آغاز جنگ در مارس ۲۰۰۳ تاکنون در عراق کشته شده اند.
شامگاه شنبه پلیس شهر نصیریه با استفاده از آب فشار قوی تظاهرکنندگان عصبانی را که به دلیل قطع برق سنگ پرانی می کردند، پراکنده ساخت.

مقامات می گویند دست کم نه تظاهرکننده و شش پلیس در این درگیری ها مجروح شده اند.

خشم عمومی به دلیل نبود برق در ماه های ژوئن، ژوئیه و اوت با گرمای هوا در تابستان که معمولا به ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد، بالا گرفت.

تظاهرات خشونت بار در بصره و نصیریه در ماه ژوئن، دو کشته از میان تظاهرکنندگان و شماری مجروح در میان نیروهای پلیس و غیرنظامیان بر جای گذاشت.

XS
SM
MD
LG