لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

فیلم های غیرآمریکایی نامزد اسکار معرفی شدند


نمایی از فیلم «عمر» از فلسطین، حکایت رفافت و خیانت، یکی از نامزدهای جایزه اسکار در بخش فیلم های خارجی
نمایی از فیلم «عمر» از فلسطین، حکایت رفافت و خیانت، یکی از نامزدهای جایزه اسکار در بخش فیلم های خارجی

فیلم «عمر» از فلسطین، ساخته هانی ابو اسعد از بخت های دریافت جایزه اسکار برای بهترین فیلم خارجی امسال به شمار می رود.

همراه دیگر نامزدهای جوایز امسال آکادمی اسکار، فهرست نامزدهای فیلم های خارجی (غیرآمریکایی) نیز اعلام شده است.

در رقابت امسال این بخش، فیلم «عمر» از فلسطین برگزیده شده که ساخته هانی ابو اسعد است. عمر حکایت رفاقت و خیانت سه مرد فلسطینی است که یک سرباز اسرائیلی را می کشند. این دومین بار است که فیلمی ساخته ابو اسد به عنوان نامزد دریافت جایزه بخش رقابت فیلم های خارجی آکادمی اسکار برگزیده شده است.

«تصویر گمشده»‌ نام نامزد دیگری در این بخش است که محصولی مشترک از صنایع فیلمسازی ایتالیا، دانمارک، و بلژیک است.

هانی ابو اسعد - سازنده فیلم عمر - می گوید چالش عمده فیلمسازی در فلسطین، نبود ساختاری مناسب برای صنعت فیلمسازی است و فقدان سرمایه و سرمایه گذار برای تولید فیلم.

آکادمی اسکار نامزدهای نهایی فیلم های غیرآمریکایی بخش رقابت فیلم های خارجی را فهرستی از ۵ فیلم غیرآمریکایی معرفی کرده که از میان ۷۶ فیلمی که بدوا به عنوان شرکت کننده این رقابت ها به آکادمی فرستاده شده بودند، انتخاب شده و برای نامزدی نهایی معرفی شده اند.

مراسم اهداء جوایز آکادمی اسکار آمریکا روز سوم ماه مارس برگزار می شود.

هر یک از کشورهای جهان می توانند سالانه یک فیلم را به عنوان نماینده خود به آکادمی اسکار معرفی کنند تا در بخش رقابت فیلم های غیرآمریکایی شرکت داده شود.

نماینده دانمارک، فیلمی با نام «شکار»‌ است که داستان یک معلم کودکستان است که به ناروا به آزار جنسی یکی از شاگردانش متهم شده است. سال گذشته نیز فیلم «رابطه شاهانه» از دانمارک در میان نامزدهای دریافت اسکار بود.

فیلم «نابودی حلقه شکسته» از بلژیک نیز در میان نامزدهای خارجی رقابت های اسکار است. این فیلم، درامی است که یک نوازنده و دوست دخترش را دنبال می کند که زندگی خوش و آسوده شان با ابتلاء دختر کوچکشان به سرطان، زیر و رو می شود. این هفتمین بار است که فیلمی از بلژیک در رقابت های این بخش آکادمی اسکار نامزد شده است.

«تصویر گمشده» نخستین فیلمی است که در تاریخ رقابت های اسکار، از کامبوج نامزد شده است. این فیلم، روایت قربانیان دوران حکومت خمرهای سرخ است.

درام «زیبایی بزرگ» ساخته ایتالیا، که یکشنبه گذشته جایزه گلدن گلوب را هم نصیب خود کرد، نام این کشور را برای سیزدهمین بار در میان برگزیدگان بخش رقابت فیلم های خارجی مطرح کرده است. منتقدان سینما این فیلم «زیبایی بزرگ» را ملهم از فیلم برجسته «زندگی شیرین» ساخته فدریکو فلینی در سال ۱۹۶۰ قلمداد کرده اند.

گفتنی است که فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی که به آکادمی ارائه شده بود، به این مرحله رقابت راه نیافته است.
XS
SM
MD
LG