لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

جاذبه و کلاهبرداری آمریکایی، نامزدهای بیشترین جوائز اسکار


رای دهندگان اسکار، دو فیلم هنرمندانه، یکی اثری تخیلی سه بعدی «جاذبه» Gravity از کارگردان مکزیکی «آلفونسو کوآرون» و دیگری کمدی ابتکاری و طنز آمیز «کلاهبرداری آمریکائی» American Hustle از هنرمند «دیوید او راسل» را بر فیلم تحسین شده و تلخ «12 سال یک برده» در باره محنت های یک برده آمریکائی در قرن نوزدهم اثر کارگردان انگلیسی «استیو مککوئین» ترجیح دادند. دو فیلم اول، هرکدام با ده نامزدی برای جوائز اسکار در راس فهرست نامزد ها قرار گرفتند که صبح امروز ساعت 5 و 37 دقیقه به وقت لس آنجلس در مقر آکادمی هنر و صنعت سینما در لس آنجلس اعلام شد. فیلمهای طنزآمیز در باره کلاهبرداری و رویای تباه شده بیشترین نامزدی ها را گرفتند، از جمله فیلم «گرگ وال استریت» و «نبراسکا.»
فیلم «جاذبه» نامزد جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و همچنین جایزه بهترین بازیگر زن در نقش اول شد برای خانم ساندرا بولاک که در سراسر فیلم تماشاگر را همراه خود به دنیای تنها و مستاصل زندگی در آستانه مرگ می برد در فضای لایتنهای، تعبیری از تصمیم هائی که زن دانشمند شخصیت اول فیلم، در زندگی شخصی اش روی کره زمین گرفته. این فیلم برای بهترین فیلمبرداری «امانوئل لوبزکی» و همچنین بهترین موسیقی متن از «استیون پرایس»، بهترین طراحی صحنه، و بهترین مونتاژ تصویر و صداو بهترین جلوه های ویژه نامزد جایزه اسکار شد. این فیلم با استفاده از نقاشی کامپیوتری و در یک استودیو مخصوص با دوربین خاصی که برای القای بی وزنی طراحی شده بود، در بریتانیا فیلمبرداری شده و از جمله دستاوردهای صنعت پیشرفته سینما در بریتانیا محسوب می شود هر چند فیلمی آمریکائی است.
فیلم «کلاهبرداری آمریکائی» ماجرای دستگیری چند نماینده پارلمان و یک سناتور است در جریان رشوه گیری از ماموران «اف بی ای» که در نقش شیخ های عرب ظاهر شده بودند، رسوائی ای که در آغاز دهه هشتاد، خبر اول جراید آمریکا بود. بازیگران «کریستین بیل» و «ایمی ادمز» برای نقش های اول این فیلم، و بازیگران «بردلی کوپر» و «جنیفر لارنس» برای ایفای نقش های تکمیلی زن و مرد فیلم «کلاهبرداری آمریکائی» نامزد جایزه های اسکار شدند. کارگردان «دیوید او راسل» به خاطر کارگردانی و همراه با سناریست «اریک وارن سینگر» برای نوشتن سناریوی اصیل این فیلم، نامزد اسکار شد. فیلم «کلاهبرداری آمریکائی» همچنین برای بهترین طراحی لباس (با الهام از لباسهای دهه هفتاد و اوائل دهه شصت) بهترین مونتاژ فیلم، و بهترین طراحی صحنه، نامزد اسکار شد. احتمالا اینکه بیشتر جوائز اسکار را درو کند، برای این فیلم پیش بینی شده. خانم ها، ایمی ادمز و جنیفر لارنس برای بازی های خود در این فیلم هفته پیش جایزه گلدن گلوب را در یافت کردند.
فیلم «12 سال یک برده» برای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد شده و همچنین برای بهترین بازیگر مرد «چیوتل اجیوفور» و همچنین بهترین بازیگر مرد و زن در نقش های تکمیلی برای «مایکل فاسبندر» و بازیگر نوآمده خانم لوپیتا ان یونگو Lupita Nyong’O نامزد اسکار شده، همچنین برای سناریوی اقتباسی اثر برجسته جان ریدلی، به اضافه جوائز دیگر، از جمله طراحی لباس و بهترین مونتاژ. جان ریدلی این سناریو را براساس کتاب خاطرات قهرمان فیلم «سالومان وینتروپ» نوشته، کتابی که کارگردان استیومککوئین به طور اتفاقی در یک عتیقه فروشی به آن برخورد کرد. این فیلم را از جمله «برد پیت» تهیه کرده، اما بیشتر بازیگران و هنرمندان فیلم، انگلیسی و اروپائی هستند و فیلم، محصولی از صنعت پیشرفته سینما در بریتانیا دانسته می شود.
فیلم دیگری که نامزدیهای بسیار دریافت کرد، کمدی سیاه و سفید و هزل آمیز کارگردان هنرمند الکساندر پین Alexander Payne است که برای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد اسکار شده و همچنین برای بازی درخشان هنرمند سالخورده «بروس درن» Bruce Dern در نقش پیرمرد خوش خیالی که تصور می کند یک میلیون دلار برنده شده و پسرش را به سفری دور و دراز می برد، که گردشی است در شهرهای تباه گذشته و شهرهای تباه رویاهای تحقق نایافته. هنرمند سالخورده خانم «جون اسکوئیب» برای بازی خیره کننده و طنزآمیزش در نقش همسر، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر تکمیلی زن شده که ستایشی است از کار او در این فیلم.
از فیلمهائی که نامزدی اسکار برای شان پیش بینی نمی شد، باید از فیلم Her نام برد، اثر تخیلی و اصیل هنرمند «اسپایک جونز» که هم برای بهترین فیلم نامزد شده و هم برای سناریوی آن نوشته خود اسپایک جونز. فیلم Her در دکورهای خاصی فیلمبرداری شده که بینش جدید و غیرمتعارفی در باره زندگی در آینده را القا می کند و برای طراحی این دکور وصحنه که در ظاهری غریب ولی به غایت آشنا دارد، از هنرمندان K K Barrett و جین سردنا Gene Serdena نامزد جایزه اسکار شده.
فیلم کمدی هیجانی «گرگ وال استریت» از کارگردان «مارتین اسکورسزی» برای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد جوائز اسکار شد و بازیگر اصلی آن «لئوناردو دی کپریو» و بازیگر نقش تکمیلی «جونا هیل» برای جوائز اسکار نامزد شدند. فیلم «گرگ وال استریت» همچنین برای جایزه اسکار بهترین سناریوی اقتباسی اثر «ترنس وینتر» نامزد اسکار شد. آقای وینتر این سناریو را براساس کتاب خاطرات شخصیت اصلی فیلم «جوردون بلفورت» نوشته.
رای دهندگان اسکار به هنرمند برجسته هالیوود «تام هنکس» پشت کردند و برای بازی در نقش «کاپیتان فیلیپس» او را شایسته نامزدی اسکار ندانستند، هر چند این فیلم در میان 9 فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم قرار دارد و بازیگر نوآمده سومالیائی آن، بارکاد عبدی Barkhad Abdi برای بازی در نقش تکمیلی نامزد اسکار است. این فیلم همچنین برای بهترین سناریوی اقتباسی براساس خاطرات خود کاپتین فیلیپس، برای مونتاژ صدا و بهترین میکس صدا، نامزد جوائز اسکار است.
رای دهندگان به فیلم دیگر تام هنکس Saving Mr. Banks هم روی خوش چندانی نشان ندادند. پیش بینی شده بود که خانم اما تامسن هنرمند انگلیسی برای بازی در نقش نویسنده کتابهای «مری پاپینز» نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن بشود که چنین نشد. علاوه بر ساندرا بولاک و ایمی ادمز، خانم ها «جودی دنچ» (فیلومنا) و کیت بلانشت (یاسمین آبی از وودی آلن) و همچنین خانم مریل استریپ (ماه آگست در شهر آسج August: Osage County) برای جایزه اسکار بهترین بازیگر زن رقیب هستند. خانم بلانشت هفته گذشته برای فیلم یاسمین آبی جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر زن در فیلم کمدی را دریافت کرد.
برای جایزه بهترین بازیگر مرد، «متیو مککانهی» برای بازی خیره کننده اش در نقش یک بیمار مبتلا به «ایدز» در فیلم باشگاه خریداران دالاس Dallas Buyers Club نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد است. جایزه ای که در مراسم گلدن گلوب هفته گذشته در یافت کرد. فیلم باشگاه خریداران دالاس، و فیلم «فیلومنا» در فهرست 9 فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال قرار دارند که امسال به ده نرسید.
از خاورمیانه، دو فیلم برای جایزه اسکار نامزد هستند. فیلم مستند «میدان The Square» از «جهان نوجیم» Jehane Noujaim و کریم آمر Karim Amer در باره قیام علیه دیکتاتوری در مصر نامزد بهترین جایزه مستند است و فیلم «عمر» از فلسطین برای جایزه بهترین فیلم خارجی زبان نامزد اسکار شده. دیگر فیلمهای نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی عبارتند از «شکست حلقه شکسته» The Broken Circle Breakdown از کشور بلژیک، «زیبای بزرگ» در باره شهر رم از ایتالیا و فیلم شکار The Hunt از دانمارک و فیلم «تصویر گمشده» The Missing Picture از کشور کامبوج برای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان رقیب هستند.
فیلم هنرمندانه و ابتکاری برادران کوئن که تحسین بیشتر منتقدها را جلب کرده، درون لوئین دیویس Inside Llewyn Davis برای بهترین فیلم نامزد نشده، اما برونو دلبونل Bruno Delbonnel برای فیلمبرداری هنرمندانه اش نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری شده.تنها نامزدی اسکار دیگر این فیلم برای مونتاژ صدا است. موسیقی ابتکاری فیلم از هنرمند تی بون برنت نتوانست نظر رای دهندگان اسکار را جلب کند. موسیقی متن فیلم «دزد کتاب» از آهنگساز برجسته جان ویلیامز نامزد اسکار شده، و رقیب است با موسیقی متن «جاذبه» و موسیقی متن فیلومینا (از الکساندر دسپلات) و موسیقی متن «نجات آقای بنکس» از تامس نیومن. موسیقی دلنواز ویلیام باتلر و اوئن پالت Owen Pallett برای فیلم «Her» فهرست نامزدهای اسکار بهترین موسیقی متن را تکمیل می کند.
فیلم چینی Grandmaster یا استاد بزرگ که نسخه کوتاه شده ای از آن در آمریکا به نمایش در آمد، برای فیلمبرداری فیلیپ لوسورد Philippe Le Sourd نامزد اسکار شده و رقابت می کند با فیلمبرداری سیاه و سفید نبراسکا از فیدون پاپامایکل Phedon Papamichael و فیلمبرداری فیلم زندانی ها Prisoners از هنرمند برجسته راجر دیکینز Roger Deakins. فیلم استاد بزرگ برای طراحی لباس هم نامزد اسکار است.
فیلمهای «یخ زده» Frozen، من نفرت انگیز 2، ارنست و سلستین Ernest & Celestine و The Croods و همچنین فیلم باد بر می خیزد The Wind Rises برای جایزه بهترین فیلم نقاشی متحرک بلند نامزد اسکار شده اند.
برای آگاهی از فهرست کامل نامزدهای اسکار به سایت آکادمی صنعت و هنر Oscar.com مراجعه کنید.
XS
SM
MD
LG