لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۸

عبدالله اوجالان آتش بس اعلام می کند


هیاتی از چهره‌های سیاسی و فعالان کرد از حزب عدالت و صلح روز دوشنبه به زندان محل نگهداری عبدالله اوجالان، رهبر ناراضیان کرد رفتند. قرار است اوجالان فرمان آتش بسی را صادر کند که به درگیری‌های طولانی مدتی که طی سی سال گذشته جان ۴۰ هزار نفر را گرفته و به اقتصاد ترکیه آسیب زده پایان می دهد. اوجالان در زندان امرالی در جزیره‌ای واقع در دریای مرمره نگهداری می شود.

اوجالان ۱۴ سال پیش توسط نیروهای ویژه ترک در کنیا بازداشت شد. او چند ماهی است که با دولت ترکیه وارد مذاکره شده است. توافق‌های قبلی آتش بس همگی شکست خوردند و این اولین بار است که اوجالان و نخست وزیر ترکیه به شکل علنی درباره یک تفاهم جامع گفت و گو می کنند.

پیشتر وزیر دادگستری ترکیه درباره خروج چریک‌های حزب کارگران کردستان ترکیه به مواضعی در شمال عراق تا پایان سال ۲۰۱۳ پیش بینی کرده بود.

ترکیه در ازای خلع سلاح شبه نظامیان کرد، وعده داده که حقوق سیاسی کردهای ترکیه را تحکیم کند.

پ ک ک، حزب کارگران کردستان ترکیه، در اقدامی برای اعتمادسازی، هفته پیش هشت زندانی ترک را که از دو سال پیش در شمال عراق زندانی کرده بود، آزاد کرد.

فراخوان آتش بس اوجالان قرار بود که همزمان با نوروز در ۲۱ مارس اعلام شود. عبدالله اوجالان قبلا به اعدام محکوم شده بود. این حکم بعدا به حبس ابد تبدیل شد.

پ ک ک در ابتدا برای جدایی مناطق کردنشین از ترکیه مبارزه می کرد. اما اخیرا مطالباتش به خودمختاری و برخورداری از حقوق فرهنگی قومی تقلیل یافته است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفته است که خواستار آرامش در جنوب شرقی کشورش است اما هرگونه اقدام خشونت آمیز پ ک ک را پاسخ می دهد. پ ک ک در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین آنکارا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG